Dişlerinizi Dental SPA ile şımartın!

Dişlerinizi Dental SPA ile şımartın!

Dental Spa Nedir?

İnsanlar genelde Spa’ya ya da masaja gitmeyi severler. Ya diş hekimine gitmeyi? Çok değil. Parlak ışıkların yüzünüze yöneldiği, ağzınıza enjeksiyon yapıldığı ve diş doktoru tarafından dişinizin kurcalandığı bir yer olarak aklımızdadır diş hekimi klinikleri.

Aslında, milyonlarca insan diş hekimine gitmekten kaçınacak kadar güçlü olan dişçi koltuğu korkusundan muzdariptir. Hastaların bu korkunun üstesinden gelmelerine yardımcı olmak için, daha fazla diş hekimi gevşeme ve rahatlama duygusu veren bazı spa olanaklarını ödünç alıyor ve kliniklerinde uyguluyor. Rahatlatıcı müzikler, sakinleştirici battaniyeler, aromatik kokular hatta yeni ve daha pozitif çağrışımlar yaratmak için kullanılıyor. Bu yeni uygulamanın tüm dünyadaki yaygın kullanılan ismi: dental (diş) spa!

Dental spa kavramının mucidi, 2004 yılında Dental Spa Indianapolis’i “kaygısız bir diş hekimliği pratiği” oluşturmak için açan Dr. Amy Marckese-Braun’dur. Dr.Amy Marckese-Braun bir diş hekiminden beklenenden daha fazlasını yaparak kliniğine el, ayak, baş veya boyun için ücretsiz masaj, parafinli balmumu el tedavileri, şelaleler ve aromaterapi mumları gibi özellikleri kazandırmıştır. Herhangi bir diş hekiminin kolayca sunabileceği rahat ve özenli bir dokunuş ile dental spa kavramı vücut bulmuştur. Meyve suyu, bitki çayları ve tedavi sonrası ödüllendirici bir detoks juice ve sunulan güler yüzlü hizmet ile fark yaratmıştır.

Bazı insanlar, bir hekime ziyaret etmeyi dört gözle beklerken diğerleri diş randevusu kelimesini bile duymak istemezler. Çoğu diş prosedürü ağrılı değildir. Ancak, sadece incelenmek bile insanları stresli hissettirebilir.

Çoğu insan dişçiye gitme konusunda biraz endişeyle yaşayabilir. Bununla birlikte, diş fobisi olanlar için, diş kliniği ziyareti düşüncesi bile dehşet vericidir. Aslında çok korkmuş olabilirler ve diş randevusundan kaçınmak için hemen her şeyi yaparlar.

Fobi yoğun ve temelsiz hissedilen bir korku durumudur. İnsanlar belirli bir aktivite, nesne veya durumdan korkabilirler. Diş fobisi olan kişiler genellikle rutin bakımını yıllarca hatta on yıllarca tüketirler. Bunu önlemek için dişeti iltihapları (periodontal hastalık), ağrı, hatta kırılmış ve çirkin dişler ile takılırlar.

Dental anksiyete ve fobi oldukça yaygındır. Amerikalıların % 9 ila% 15’inin kaygı ve korku nedeniyle diş doktoruna muayeneden kaçındıkları tahmin edilmektedir. Bu yaklaşık 30 milyon ila 40 milyon insana tekabül etmektedir. İngiliz Diş Sağlığı Vakfı tarafından yapılan bir ankette, diş hekimi görmeyenlerin% 36’sı düzenli olarak yaşadıkları korkunun ana neden olduğunu ifade etmiştir. Ülkemizde bu konuda yapılan bir araştırma olmamaklar birlikte sene içerisinde diş hekimine başvuru ve muayene ortalamamız OECD ülkelerinin çok altında olup yetişkin bir bireyin sene içerisinde dişçi başvuru ortalaması 0,6 dır.

Diş Fobisi Nedir?

İnsanlar genellikle “anksiyete” ve “fobi” kelimelerini aynı şeyi ifade etmek için kullanırlar, fakat farklıdırlar.Diş hekimliği kaygısı olanlar, randevuları için zamanı geldiğinde, tedirginlik hissine sahip olanlardır. Abartılı veya asılsız endişeler veya korkulara sahip olanlar için diş yada dişçi koltuğu  fobisi var diyebiliriz ki bu daha ciddi bir durumdur. Diş fobisi olan insanlar sadece endişeli değildir. Onlar dehşete kapılmış veya paniklemiş haldedirler.

Diş fobisi olan kişilerde diş eti hastalığı ve erken diş kaybı riski daha yüksektir. Diş hekiminden kaçınmak da duygusal maliyetlere sahip olabilir. Renksiz veya hasarlı dişler insanları tedirgin ve güvensiz yapabilir. Konuşurken daha az gülümseyebilir veya ağızlarını kısmen kapalı tutabilirler. Bazı insanlar, dişlerinin kişisel ve profesyonel yaşamlarında kendilerini olumsuz etkileyeceğini düşünebilir hatta utanç duygusu geliştirebilirler.

Diş fobisi olan kişiler de genel olarak daha kötü bir sağlık durumunda ve hatta daha düşük yaşam beklentisinden muzdarip olabilirler. Bunun nedeni, zayıf ağız sağlığının, kalp hastalığı ve akciğer enfeksiyonları gibi bazı yaşamı tehdit eden koşullarla ilişkili olduğu bulunmuştur.

Farklı derecelerde diş kaygısı ve fobi vardır. Aşırı derecede, diş fobisi olan bir kişi bir dişçiyi asla görmek istemeyebilir. Diğerleri kendilerini gitmeye zorlayabilirler, ancak önceki gece uyuyamazlar. Bekleme odasındayken insanların kendilerini hasta hissetmeleri ya da bazı durumlarda gerçekten hastalanmaları bile nadir değildir.

Diş fobisi, diğer ruhsal bozukluklar gibi tedavi edilebilir. Tedavi olmadan, diş fobisi zamanla daha da kötüleşebilir. Bu kısmen duygusal stresin dişçi ziyaretlerini olması gerekenden daha rahatsız edici hale getirebilmesidir.

Alışılmadık gergin olan kişiler daha düşük bir ağrı eşiğine sahip olma eğilimindedir. Bu, diğer insanlardan daha düşük seviyelerde ağrı hissedebildikleri anlamına gelir. Ekstra anestetik veya başka ağrı tedavilerine ihtiyaç duyabilirler. Vücudun diğer bölgelerinde stresle ilgili sorunlar bile geliştirebilirler. Örneğin, boyunda veya sırtta baş ağrıları veya kas sertliği olabilir.

Dental Anksiyeteyi (Fobi) Anlamak ve Rahatlamak

Dental ankisiyete belirileri nelerdir?

“Normal” kaygıyı fobiden ayıran net bir sınır yoktur. Herkesin korkusu ve kaygısı vardır ve onlarla farklı şekillerde başa çıkmaktadır. Bununla birlikte, diş hekiminiz çalışma tarzı sizi rahatlatmaya Eğer varsa, korkuların üstesinden gelmek için biraz yardıma ihtiyacınız olabilir.

Dişçi fobisi belirtilerinin bazıları şunlardır:

  • Diş muayenesinden önce gergin hissediyor veya gece uyumakta zorluk çekiyorsanız,
  • Bekleme odasındayken gittikçe gergin oluyorsanız,
  • Dişçiye gitmeyi düşündüğünüzde karamsar bir ruh haline kapılıyorsanız,
  • Diş ziyareti düşüncesi sizi fiziksel olarak hasta ediyorsa,
  • Diş hekimi randevusu sırasında aparatlar ağzına yerleştirildiğinde panik veya nefes almakta zorlanıyorsanız,

Eğer bu duygu ve durumlar sizi tarif ediyorsa, diş hekiminize duygularınız, endişeleriniz ve korkularınız hakkında bilgi vermeniz gerekebilir. Tedavi şeklinizi değiştirerek bu duyguların üstesinden gelmenize yardımcı olacaktır. Ayrıca bu konuda bir profesyonel (Psikolog, psikiyatrist v.b.) desteği de alabilirsiniz.

Dental Anksiyete ve Fobinin Nedenleri

İnsanlar birçok farklı sebepten dolayı diş kliniği kaygısı ve fobileri geliştirirler. Araştırmacılar hastalarla görüştüğünde, bazı ortak temalar ortaya çıkmaktadır:

Ağrı – 12 aylık bir sürede diş hekimi ile görüşmeyenlerle yapılan bir ankette,% 6’sı temel neden olarak ağrıdan korktuğunu bildirmiştir. Ağrı korkusu, 24 yaş ve üstü yetişkinlerde daha yaygındır. Bunun nedeni erken diş hekimi tanışıklığının “ağrısız” diş hekimliğindeki ilerlemelerin çoğundan önce gerçekleşmesi olabilir.

Çaresizlik duygusu ve kontrol kaybı – Birçok kişi, uçakta uçmak gibi durumları hakkında fobileri geliştirir – kontrolsüz olduklarını hissederler. Diş sandalyesinde olduklarında da benzer bir şekilde hala  zorundalar. Neler olup bittiğini göremediklerini veya ne yaratacağını tahmin edebileceklerini hissedebilirler. İnsanların kaygısını tetikleyebilecek çaresiz ve kontrolsüz hissetmeleri yaygındır.

Utanç – Ağız, vücudun özel bir parçasıdır. İnsanlar ağız içerisinin veya dişleriniz görünmesinden utanıyor olabilirler. Dişlerinin nasıl göründüğüne dair bilinçli olduklarında bu daha belirgin bir problem olabilir. Diş tedavileri ayrıca fiziksel yakınlık gerektirir. Bir tedavi sırasında, hemşirenin veya dişçinin yüzü sadece birkaç santim uzakta olabilir. Bu, insanları endişeli ve rahatsız bir duygu durumuna sürükleyebilir.

Olumsuz geçmiş deneyimler – Önceki diş hekimliği prosedürleri sırasında acı veya rahatsızlığı olan herkes bir daha ki sefere daha endişeli olabilir.

Dental Spa dişçi anksiyetesi yada fobisi olanlara ne sunabilir?

Dental Spa’lar çeşitli atıştırmalıklar, düz ekran TV ve müzik yayını, masaj koltukları, çay ve meyve suyu barı, yastıklar, battaniyeler ve sıcak-soğuk kokulu havlular ve ergonomik koltuklar gibi kişisel konforu arttıran şartları sunabilirler.

Ayrıca sundukları estetik ve bakım yönlü hizmetler ile spa yada estetik merkezi benzeri bir atmosfere sahiptirler. Bir çok diş hekimi zaten çok fazla enjeksiyon yaptıklarından Botox ve Juvederm gibi enjektabl ve dolgu maddelerinde bulunan hizmetleride spa hizmetlerine ekliyorlar.

Konforunuz öncelikli bir konu olsa da, en iyi olduğumuz şey kaliteli ve kapsamlı diş bakımı sunmaktır. Lüks olanaklarımızın ardında, genel diş hekimliği ve kozmetik diş hekimliği tekniklerinde uzman olan, (en temelden en ileri düzeylere kadar) yüksek eğitimli bir ekip bulunmaktadır.