Çalışma Saatlerimiz
  • clockHaftaiçi 09:00 – 18:00
    Cumartesi 09:00 – 18:00
    Randevu ile hizmet vermekteyiz
İletişim Bilgilerimiz

DOLGU TEDAVİSİ

dolgu tedavisi hizmeti

Dolgu tedavisi dişinizde çürüme ya da herhangi bir sebeple oluşan bir boşluğun farklı özel malzemeler ile doldurulmasıdır. Ayrıca dolgu aşınma, kırılma gibi dış etkenlere bağlı bozulmalarda da kullanılan bir tedavi yöntemidir.

Dolgu işleminde hekiminiz öncelikli olarak ağrı hissetmemeniz için gerekli uyuşturma ve anestezi prosedürlerini uygular, sonrasında çürümüş bölgenin temizlenmesini ya da hasarlı bölgenin şekillendirilmesini sağlar. Dolgu yapılacak alanın temizlenmesi ve gerekli testlerin uygulanması sonrası diş renginize uygun kompozit malzemeler katman katman dişinize yerleştirilir. Bu sırada kompozit dolgu malzemelerinin sertleşmesi ve sağlamlığı için ışın uygulanması gerekebilir. Uygulanan dolgu malzemelerinden sonra fazlalık alanlar törpülenir ve cilalanır. Gerekli ısırma testleri yapıldıktan sonra dolgu işlemi sonlandırılır.

Ne tür dolgu malzemeleri kullanılabilir?

Günümüzde çeşitli diş dolgu malzemeleri mevcuttur. Dişler altın dahil, porselen, gümüş, amalgam (gümüş, kalay, çinko ve bakır ile karıştırılan cıvadan oluşur) gibi bir çok malzeme ile doldurulabilir.

Son yıllarda estetik açıdan diş rengi ile uyumlu, plastik ve kompozit reçine dolgular en çok tercih edilen çeşitlerdendir. Ayrıca cam parçacıkları içeren ve cam iyonomeri olarak bilinen bir tür malzeme de vardır. Bu malzeme kompozit reçine dolgularının kullanımına benzer şekillerde kullanılır.

Dolgu tedavisinde dolgu yapılacak alanın büyüklüğü, hangi dişinize uygulanacağı ve estetik kaygılarınız göz önünde bulundurularak hekiminiz tarafından sizin için en uygun dolgu malzemeleri seçilir. Başarılı şekilde uygulanmış dolgularınız uzun yıllar boyunca sağlamlığını korur. Zarar görmüş veya düşmüş dolgularınızın yenilenmesi de uygulanabilen bir prosedürdür.