Kanal Tedavisi

Kanal tedavisi, enfekte olmuş kök kanalındaki bakterileri arındırmak, dişe yeniden yayılmasını önlemek veya kaza sonucu yaralanmış doğal dişi kurtarmak için tasarlanan bir tedavidir.  Kanal tedavisinde iltihaplı dişte enfekte olmuş pulpa çıkarılır ve dişin içi dikkatlice temizlenir ve dezenfekte edilir, sonra diş uygun dolgu malzemesi ile doldurulur ve orijinal şekline kavuşması sağlanır.

Kanal tedavisi öncesinde ağrı hissetmemeniz için ağız için enjeksiyon ile lokal anestezik uygulanır. Bu sayede tedavi süresince minimum seviyede ağrı ve acı hissedersiniz.

Kanal tedavisine ihtiyaç duyabileceğinize dair belirtiler:

  • Çiğneme veya ısırma sırasında şiddetli ağrı
  • Kırılmış veya çatlamış bir diş
  • Sıcak veya soğuk etkenlere karşı kalıcı hassasiyet
  • Şişmiş veya hassas diş etleri
  • Diş renginde koyulaşma ve renk değişiklikleri

Kanal tedavisi uygulamanın hastaya sağlayacağı birçok avantaj bulunmaktadır. Bunların en başında gelen kendi doğal dişinizi muhafaza etmek ve kullanabilmektir. Kendi dişinizle verimli ve kuvvetli bir şekilde çiğneme sağlayabilirsiniz. Böylece diğer dişlere ekstra çiğneme yükü yüklenmemiş olur ve yıpranma minimuma iner.

Kanal tedavisi sonrası uyuşukluk 2-4 saat sürebilmektedir. Tedavi sonrası çoğunlukla iş yada okula geri dönmenizde bir sakınca yoktur ancak uyuşukluk geçene kadar her hangi bir şey yiyip içmeniz önerilmez.

Kanal tedavisi genel olarak bir yada iki ziyarette sonlanabilecek bir tedavidir. Kanal tedavisi dişteki eksik alanların doldurulması işlemi (dolgu tedavisi) ile sonlandırılır.

back to top
WhatsApp WhatsApp'tan Ulaşın