Bonding Uygulaması

bonding uygulaması

Bonding uygulaması, estetik diş hekimliğinde diş bütünlüğünün sağlanması amacıyla sıklıkla başvurulan tedavi yöntemleri arasında bulunuyor. Diş estetiğinin yeniden sağlanması için yapılan ilave bir tedavi olan bonding uygulaması dişin renginin değiştirilmesinin yanı sıra şeklinin değiştirilmesi, boyutlarıyla oynanması ya da kusurlarının düzeltilmesinde de oldukça etkili oluyor. Kompozit lamine ya da estetik dolgu olarak da bilinen bonding yöntemi ile diş düzeyinden doku kaldırılması söz konusu olmadan yalnızca istenilen bölgeye bonding materyali ya da dişin renginde kompozit rezin eklenerek tek seansta kalıcı estetik çözümlere ulaşılabiliyor.

Bonding Uygulaması Nedir?

Diş yapısında herhangi bir aşındırma işlemi uygulanmadan, doğal diş rengine uygun kompozit dolgunun sertleştirilerek dişe yapıştırılmasına bonding uygulaması adı veriliyor. Hastanın dişinde aralıklar, küçük şekil bozuklukları bulunduğunda dişlerin kesilmesine gerek kalmadan bonding malzemesinin kullanılmasıyla dişlerin üzerine eklemeler yapılıyor.

Bonding yönteminde uygulanan madde kompozit olduğu için uzun dönemde renklenme oluşabiliyor. Çünkü kompozit renklenebilen bir madde olma özelliğini taşıyor. Bununla birlikte bu durum kişiden kişiye değişebiliyor. Çay, kahve gibi renklendirici maddeleri aşırı tüketen kişilerde renklenme daha fazla olabiliyor. Renklenme aynı zamanda dolgu yüzeyinin cilalanmasına göre de farklılık gösterebiliyor. Yüzey ne kadar pürüzsüz ve cilalı olursa renklenme olma olasılığının o kadar azaldığı biliniyor.bonding uygulaması nedir

Bonding Uygulaması Neden Yapılır?

Bonding uygulaması genellikle; diş aralıklarının kapatılması, diş çürüklerinin ve kırıklarının onarılması, çentikli ya da renkleşmiş dişlerin görünümünün değiştirilmesi için kompozit malzeme kullanılıp onarılması için kullanılıyor. Aynı zamanda diş boyutlarını değiştirmede de kullanılan bonding uygulaması genç yaştaki travma ya da düşme etkisiyle kırılan dişilerde porselen uygulamasının yapılamadığı zamanlarda kurtarıcı görevini üstleniyor.

Bonding Tedavisi Kimler İçin Uygundur?

Bonding tedavisi hemen her yaştaki kişilere uygulanarak diş yapılarındaki estetik kaygıların giderilmesini sağlıyor. Dolgu şeklinde yapılan tedavilerde diş şeklini beğenmeyenler için kişiye özel olarak uygulanıyor. Çok hızlı ekonomik bir tedavi olan bonding uygulaması; dişinin şeklini ya da rengini değiştirmek isteyenlere, dişlerini büyütmek ya da dişlerindeki kusurları gidermek isteyenlere, diş kırıklıkları olanlar, dişlerinin arasında boşluk olanlara, diş çürükleri olanlara, diş boylarını eşitlemek isteyenlere uygulanabiliyor.

Bonding Hangi Durumlarda Uygulanır?

Bonding uygulaması dişler arasındaki diastema denilen boşlukların kapatılması, dişlerde boylarının uzatılması gibi şekil değişikliklerinin yapılması ve diş renklerinin değiştirilmesi gibi durumlarda uygulanabiliyor. Bonding yöntemi, dişlerinin üzerinde herhangi bir kesim yapılmadan estetik çözümlere ulaşmak isteyen hastalar için en uygun çözümlerden biri olarak kabul ediliyor. Bu tedaviye en yakın olarak kabul edilen porselen camine tedavisinde diş kesimi yapılması gerekebiliyor. Ayrıca porselen lamine yapım süreci ve kullanılan malzeme gereği daha pahalı bir süreç oluyor. Hastalar bonding yöntemi ile daha hızlı ve daha ekonomik bir şekilde estetik sonuçlara ulaşabiliyorlar.

Bonding Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bonding uygulamasına başlanmadan önce uygulamanın yapılacak olduğu diş hazırlanıyor. Dişte çürük bulunmadığı sürece anestezi yapılmıyor. Diş hekimi bonding tedavisi yapılacak olan dişin rengi ile en yakından eşleşen kompozit dolgu rengini renk kılavuzu seçiyor ve tedavi hazırlığına başlıyor.

Bonding uygulanacak olan dişin yüzeyi pürüzlendiriliyor ve kondisyon sıvısı uygulanıyor. Böylece yapıştırıcı malzemenin dişe yapışması sağlanıyor. Ardından dişin rengindeki yapıştırıcı malzeme uygulanıyor. Sertleşmeden önce istenilen şekle getiriliyor. Bağlama malzemesinin sertleştirilebilmesi için çoğunlukla lazer ya da parlak ışık kullanılıyor. Yapıştırma malzemesi sertleştikten sonra diş hekimi şekillendirebiliyor ya da kesebiliyor. Diş hekimi bu işlemin arsından kalan diş yüzeyinin gölgesine ve parlaklığına mükemmel bir uyum sağlayacak şekilde parlatıyor.

Bonding uygulaması 30 ile 60 dakika arasında sürüyor. Malzemenin kalitesine ve diş hekiminin deneyimine bağlı olarak daha hızlı da tamamlanabiliyor. Bonding uygulamasında çoğunlukla bir seans yeterli olmakla birlikte yapılacak olan işleme göre seans sayısı değişebiliyor. Bonding uygulamasından sonra düzenli olarak ağız bakımı yapılmasına özen gösterilmesi gerekiyor. Sert yiyeceklerden kaçınılması, dişlerin temizliğine ve bakımına özen gösterilmesi de bonding dolgulara zarar verilmesini önleyen etkenler arasında yer alıyor.

Bonding Uygulamasının Avantajları Nelerdir?

Bonding dolgu uygulaması diş kırıklarını tedavi etmesinin yanı sıra gülüş tasarımı için de mükemmel dişlere kavuşulmasını sağlıyor. Bonding tedavisi diğer estetik diş uygulamalarına göre daha ekonomik olması ile ön plana çıkıyor. Diş kırıklarının giderilmesini sağlayan bonding tedavisinin uygulandığı bir dişe, ihtiyaç oluştuğu takdirde yeniden bonding uygulaması yapılabiliyor. Doğal diş formunda olduğu için fark edilmesi söz konusu olmuyor. Dişlerin lekelenmeye karşı direncinin artmasını sağlıyor. Çoğu durumda anestezi uygulanmasına ihtiyaç kalmadan tedavi uygulanabiliyor. Bonding uygulaması ile en az diş kaybı gerçekleşmekte olup kişiye öz güven ve rahatlık kazandırıyor. Bonding yönteminin uygulanmasıyla dişteki aşınma hızlı bir şekilde giderilebiliyor.

Bonding Fiyatları Ne Kadar?

Bonding fiyatları tedavide kullanılan malzemenin kalitesi, uygulamanın yapılacağı diş sayısı ve kişinin diğer uygulamaları ihtiyacı olup olmadığı gibi faktörlere göre değişiklik gösterebiliyor. Bonding uygulaması fiyatları temelde, kullanılacak olan malzemeye ve seçilecek olan tedavi türüne göre belirleniyor. Diş kırıklarına ve boşluklarına göre yapılan tasarımların uygulandığı bonding yönteminin diğer estetik diş hekimliği uygulamalarından daha ekonomik olduğu biliniyor.

Bonding Uygulaması Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Bonding Uygulaması Nedir?

Bonding bağlanma anlamına gelir dolguları ve diğer materyalleri dişe bağlamak için kullandığımız materyal uygulamasıdır.

 

Bonding Uygulaması Nasıl Yapılır?

Rengi ve görünümü bozulmuş dişlerin üzerine herhangi bir aşındırma yapmadan direkt dolgu yapıştırılmasıdır. Bunun için ağızdan bir ölçü alınıp dişlerin bir kopyası çıkarılır sonra bu kopya üzerinde dişler düzeltilip ağıza uygulamak için ayrı bir kalıp hazırlanır.

 

Bonding Uygulama Tedavisi Ne Kadar Sürer?

İki aşamalı bir işlemdir. İlk aşamada dişlerdeki olası çürükler ve kırıklar tedavi edilir ve ağızdan ölçü alınır. İkinci aşamada laboratuvardan gelen kalıpla yeni dişler dolgu gibi doğal dişlerin üzerine yapıştırılır ve cilası yapılır. Ortalama 3 iş günü içerisinde biter.

 

 

Bonding Uygulaması Kimlere Yapılır?

Dişlerin üzerine direkt yapıştırıldığı için herkese yapılabilir fakat önce çürükler ve kırıklar tedavi edilmelidir.

 

 

Bonding Uygulanan Dişin Ömrü Ne Kadardır?

Kompozit dolgu olduğu için 1-1,5 yıl içinde renkleşebilir. Bu süreç içerisinde dolguda kopmalar ve yer yer aşınmamlar görünebilir.

 

 

Bonding Tedavisi Doğal Görünür Mü ?

Full estetik porselenler kadar olmasa da evet doğal gözükür.

 

 

 

 

Çalışma Saatlerimiz
  • clockHaftaiçi 09:00 – 18:00
    Cumartesi 09:00 – 18:00
    Randevu ile hizmet vermekteyiz

 

İletişim Bilgilerimiz

 

 

Çalışma Saatlerimiz

 

Pazartesi: 09:00 – 18:00

Salı: 09:00 – 18:00

Çarşamba: 09:00 – 18:00

Perşembe: 09:00 – 18:00

Cuma: 09:00 – 18:00

Cumartesi: 09:00 – 18:00

Pazar: Kapalı

Google Yorumları

Parkinson Sniper
Parkinson Sniper
2023-10-17
2. kez gidiyorum, her ikisinde de son derece memnun kaldım. Sait Bey çok ilgili ve memnuniyetsizliğiniz olması durumunda da çözüm bulmaya odaklı. Rahatlıkla gidebilirsiniz..
İrem GÜNGÖR
İrem GÜNGÖR
2023-05-20
Muhteşem bir hizmet gerçekten, profesyonelliğin yanında güleryüzle karşılamaları bilgilendirmeleri…Aşırı memnun ayrılıyorum yanlarından🫶🏼 Herkese tavsiye ediyorum🦋
Fatma Kaplan
Fatma Kaplan
2023-05-03
Diş beyazlatmada bir hafta on güne dikkat de etmeme rağmen aynı renk dişlere dönüş Ekleme: fiyat olarak piyasa göre bi tık daha uygun bularak 2.defa gelmiş süreyi kısalttığınızı da orda öğrenmiş bulunduk birdaha gelmeyiz 🙂
Merve Müftüoğlu
Merve Müftüoğlu
2023-04-26
Sait Bey’e ikinci kere geliyorum. Diş temizliği ve beyazlatma konusunda oldukça başarılı. Güler yüzlü ve profesyonel hizmetiniz için teşekkür ediyorum.
Gülendam Biber
Gülendam Biber
2023-04-25
Sait hoca ve ekibinden çok memnun kaldım teşekkür ediyorum 🥰🙏🏻
Ersan Semiz
Ersan Semiz
2023-04-17
Böyle bi sonuc beklemiyordum, umduğumdan daha beyaz dişlerle ugrlandim tsk ederim elerinze saglik
Bediralp Çerme
Bediralp Çerme
2023-04-06
Aldığım diş beyazlatma hizmetinden gerçekten çok memnun kaldım. İlk seanstan sonra bile dişlerimde gözle görülür bir beyazlama gördüm. Diş beyazlatma ve diş taşı temizliği yaptırmayı düşünenlere tavsiye ederim.
Timur Rihsi
Timur Rihsi
2023-04-03
Diş beyazlatma işlemi çok rahat ve hızlı bir süreçti, sonuçtan çok memnunum. Kesinlikle tavsiye ediyorum 🙂
Seda Ince
Seda Ince
2023-03-25
Yurtdisindan geliyorum ve her zaman burda dis temizletme beyazlatma yaptırıyorum cok memnunum Doktorum Sait Gezer ve asistan Veyis beye çok teşekkür ederim.