Çalışma Saatlerimiz
 • clockHaftaiçi 09:00 – 18:00
  Cumartesi 09:00 – 18:00
  Randevu ile hizmet vermekteyiz

 

İletişim Bilgilerimiz

 

Randevu Formu

  Porselen Diş Kaplama

  porselen diş kaplama

  Güzel dişlere ve sağlıklı gülüşlere sahip olmak kişilerin öz güvenlerini artıran en önemli etkenlerden biri olup tam tersi ise öz güven eksikliğine neden olabiliyor. Porselen diş kaplama yöntemi ile dişlerde meydana gelen estetik kaygılar giderilerek kişilerin daha kaliteli gülüş elde edebilmesi sağlanabiliyor. Porselen diş kaplama sayesinde kişiler istedikleri gülüşün yanı sıra ideal ağız fonksiyonlarına da kusursuz bir şekilde kavuşabiliyorlar. En etkili sonuçların alınabilmesi için porselen diş kaplama yönteminde her hastanın diş protezi, ihtiyacı olan dişe göre kişi özelinde tasarlanıyor. Bu esnada doğal görünümü temsil edebilecek nitelikte ve kalitede olmasına en üst düzeyde özen gösteriliyor.

  Porselen Diş Kaplama Nedir?

  Porselenden elde edilen ve orijinal dişin yüzeyine kaplamak üzere kullanılan diş kaplama tekniği porselen diş kaplama olarak adlandırılıyor. Porselen diş kaplama, dişlerdeki kusurların düzeltilebilmesi amacı ile uygulanan kozmetik ve onarıcı bir tedavi yöntemi olarak biliniyor. Çarpık, hasarlı ya da aralarında boşluklar bulunan dişlerin şekli, rengi ve boyutu porselen diş kaplama ile değiştirilebiliyor. Diş ölçümü ve kalıp çalışmalarının yapılmasının ardından porselen kaplamalar laboratuvarlarda hasta özelinde tasarlanarak üretiliyor. Tırnak kalınlığındaki bu kabuklar dişlerin üzerine yapıştırılıyor.

  Porselen Diş Kaplama Nasıl Yapılır?

  Kaplamalar, görünümlerinin iyileştirilmesi için mevcut dişlerin üzerine yerleştirilen ince kabuklar şeklinde oluyor. Porselen diş kaplama tedavisinde ilk randevuda hasta prosedür hakkında detaylı şekilde bilgilendiriliyor. Dişleri inceleniyor ve gerekli görülürse röntgen çekiliyor. Hastanın mevcut dişlerinde ölçü alınarak model oluşturuluyor ya da bilgisayar teknolojilerinin yardımıyla dişlerinin üç boyutlu görüntüsü elde ediliyor. Diş laboratuvarında bu modeller ya da görüntüler kullanılarak kaplama hazırlanıyor. Kaplamaların hazır olması genelde 2-3 hafta kadar sürmekle birlikte bu süre kaplama yapılacak olan diş sayısına göre değişiklik gösterebiliyor.

  Hastanın dişleri detaylı bir şekilde temizleniyor ve kaplamalar için en doğru renk belirleniyor. Kaplamaların dişlere kolayca yapışabilmesi için dişin mine tabakası az miktarda aşındırıldıktan sonra yeniden ölçü alınıyor. Porselen kaplamalar hazırlanana kadar hastaya geçici bir kaplama veriliyor.

  Porselen kaplamalar hazır olduğunda hastanın dişine kalıcı bir şekilde yapıştırılmadan önce uyumunun gözlenmesi için birkaç gün süreyle geçici olarak yerleştirilmesi tercih edilebiliyor. Bu sürenin sonunda hasta ile diş hekimi arasında renk ve form konusunda fikir birliği oluştuğu takdirde özel bir yapıştırıcının kullanılmasıyla kaplamalar sabitleniyor. Işınla kürlenerek sertleştiriliyor. Fazlalıklar temizlenerek diş parlatılıyor. Diş etlerinin kaplamaya nasıl bir tepki verdiğinin kontrol edilebilmesi için porselen diş kaplama işleminin tamamlanmasından birkaç hafta sonra hasta kontrole çağrılıyor.

  porselen diş kaplama nedirPorselen diş kaplama tedavisinden sonra hastaların en az bir hafta süre ile aşırı soğuk ya da aşırı sıcak yiyeceklerden ve içeceklerden, sert ve dişe yapışan yiyeceklerden uzak durması gerekiyor. Porselen diş kaplamaları iyi bir ağız hijyeni sağlandığı takdirde uzun süre dayanıklılıklarını koruyabiliyorlar. Bunun sağlanabilmesi için aşındırıcı olmayan bir diş macunu ile dişlerin düzenli olarak fırçalanması, günde iki kez diş ipi kullanılması ve her diş fırçalamadan sonra ağız gargarası yapılması öneriliyor.

  Porselen kaplamaların lekelenme olasılıkları düşük olmakla birlikte ömürlerinin uzatılması için asitli yiyeceklerden ve içeceklerden uzak durulması aynı zamanda kahve, çay ve sigara tüketim miktarının sınırlandırılması dikkat edilmesi gereken noktalar arasında yer alıyor. Dişlere zarar verebilecek darbelerden uzak durulması, sert yiyecekler yenilirken dikkatli olunması özellikle koparma işleminin ön dişlerle yapılmaması porselen kaplamaların ömrünün uzamasını sağlayan etkenlerden em önemlileri olarak kabul ediliyor. Ayrıca diş sıkma ya da gıcırdatma alışkanlığı olan kişilerin gece koruyucu plağı kullanması büyük fayda sağlıyor.

  Neden Porselen Diş Kaplama Yaptırmalıyız?

  Porselen diş kaplama diş bozukluklarını gidererek estetik bir görünümün elde edilmesini sağlıyor. Aynı zamanda çene kapama ve asimetrik kapanma bozukluklarının giderilmesinde de porselen diş kaplama yönteminden yararlanılabiliyor. Porselen diş, diş kaybı yaşanmış olan bölgelerin doldurulmasında da kullanılan etkili yöntemlerden biri olma özelliğini taşıyor.

  Porselen Kaplama İle Zirkonyum Diş Arasındaki Fark Nedir?

  Porselen kaplama yönteminde; metal destekli kaplama işlemi yapılarak dayanıklılık sağlanıyor. Dental seramik olarak adlandırılan madde ile yapılan porselen kaplama için metal köprü kullanılıyor. Bu metal çoğunlukla altından ya da platinden oluşuyor. Dayanıklılığı artırmak için kullanılan bu metallere kobalt alaşımı yapılarak çelik dayanıklılığı elde edilebiliyor. Bununla birlikte metaller diş ve diş eti ile tam olarak uyumlu sayılmıyor. Işık geçirgenlikleri de bulunmuyor. Bu nedenle doğal diş renginden uzaklaşılabiliyor. Porselen kaplama yönteminde, dişe sabitlenebilmeleri için metallerin rengi karartılıyor. Ve dişin altında koyu bir madde yerleştirilmiş oluyor. Bu nedenle zaman içerisinde diş etinin çevresinde mor bir renk görülebiliyor. Bu durum renk değişiminin yanında diş eti çekilmesine de neden olabiliyor. Porselen kaplama diş etine tam olarak oturmayabiliyor. Buna bağlı olarak diş ile kaplama arasında aralık olabiliyor. Bu aralıklarda gıda artıkları birikebiliyor, ağızda koku oluşabiliyor ve dişler çürüyebiliyor. Porselen diş kaplama yöntemi estetik bir görüntü kaygısı taşıyan hastalar için dezavantajlı bir durum olabiliyor. Işık geçirgenliği olmadığı için doğal diş rengini yansıtamıyor. Mat ve donuk bir renk elde edilebiliyor. Özellikle ön dişlerde yapay olduğu belli oluyor. Porselen diş kaplama yönteminde kaplama yapılırken inceltme, kesme, törpüleme işlemleri işle doğal dişlere müdahale ediliyor. Üzerine yerleştirilecek olan porselenin kaba durmaması için fazla miktarda inceltme uygulanabiliyor.

  Zirkonyum diş kaplama; metal desteksiz diş kaplama alanında kullanılıyor. Zirkonyum maddesinin ışık geçirgenliği olduğundan diş renginde doğallık yakalanabiliyor. Böylece kaplamalarda yapay görünüm oluşmasının önüne geçilebiliyor. Zirkon içeriği hastanın diş etine de dişin yüzeyine de zarar vermiyor. Kolaylıkla da uyum sağlıyor. Sıcak – soğuk geçirgenliği ve hassasiyeti konularında doğal dişten bir farkı bulunmuyor. Zirkonyum kaplama yapılırken doğal dişlere mümkün olduğu kadar az müdahale ediliyor. Kaplama işlemi esnasında daha az inceltme ve törpüleme işlemi yapılıyor. Zirkonyum her ne kadar ince ve şeffaf bir yapıda olsa da oldukça sağlam bir yapıya da sahip bulunuyor.

  Porselen Diş Kaplama Fiyatları Ne Kadar?

  Porselen diş kaplama fiyatları hasta özelinde; uygulanacak olan tedavi yöntemine, işlemin uzunluğuna ve büyüklüğüne göre değişiklik gösterebiliyor. Kullanılacak olan kaplamanın malzemesi ve miktarı da fiyatların değişmesine neden olan etkenler arasında yer alıyor. Uygulanacak seans sayısı da porselen diş kaplama fiyatlarının belirlenmesinde etkili olduğundan porselen diş kaplama fiyatları tedavinin uygulanmaya başladığı ilk muayenenin ardından şekilleniyor.

  Porselen Diş Kaplama Nedir? Nasıl Yapılır?

  Dişlerin etrafının kesilip üstlerine porselen bir kılıf geçirilmesi işlemine dayanır. Dişler
  kesildikten sonra ağızdan alınan ölçü ve kayıtlarla laboratuvarda dişlerin üzerine geçecek yapay
  dişlerin üretimi ve sonra onların ağıza yerleştirilmesi işlemleri.

  Porselen Diş Kaplama Hangi Durumlarda Uygulanır?

  Çok çürük ,kırık ,pozisyonu bozuk veya rengi bozuk dişlere uygulanabilir.

  Porselen Diş Kaplamanın Avantajları Nelerdir?

  Dişlerin porselenle kaplanması renkleşmeler açısından avantajlıdır çünkü üstlerindeki cila
  bozulmadıkça leke tutmazlar. Dişleri kırılmalara karşı korurlar.

  Porselen Diş Kaplama Kimlere Yapılır?

  Dişleri olan herkese yapılabilir. Dişleri olmayanlara da implant uygulamalarıyla yapılabilir.