Zirkonyum Diş Kaplama

zirkonyum diş kaplama

Son yıllarda giderek daha fazla tercih edilen diş kaplaması, diş hasarlarının ya da çekilen dişlerin yerine protez yapılması gibi masraflı ve yorucu işlemlere gerek kalmadan daha pratik ve kullanışlı bir çözüm imkanı sağlıyor. Günümüzde kullanılmakta olan kaplama yöntemleri ile sağlıklı dişlere kolaylıkla sahip olunabiliyor. Estetik nedenlerle dişler klonlanarak hastanın istediği dişler elde edilebildiği gibi bazı nedenlerden dolayı aşırı madde kaybına uğramış olan dişlerin üzerinin diş şeklindeki materyallerle kaplanması da sağlanabiliyor. Bu tür işlemler dişlere zarar vermediği gibi dişlerin daha uzun ömürlü olmasını da sağlıyor.

Dişler yaşa bağlı olarak beyazlıklarını ve dayanıklılıklarını kaybedebiliyorlar. Diş çürükleri ve kırıkları da sağlıksız bir ağız yapısı oluşmasına neden olabiliyor. Dişlerinin eski görünümüne ve sağlığına kavuşmasını isteyen kişiler estetik diş hekimliği uygulamalarından yararlanmayı tercih edebiliyorlar. Metal kaplamaların yerini alan zirkonyum diş kaplama da dişlerinin doğal haline benzemesini isteyen kişiler için son derece doğru bir yöntem olma özelliğini taşıyor.

Zirkonyum Diş Kaplama Nedir?

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte diş hekimliğinde her geçen gün daha estetik ve dayanıklı materyaller kullanılmaya başlanıyor. Zirkonyum da bu materyallerden biri olma özelliğini taşıyor. Zirkonyum kullanılarak diş yüzeylerine yapılan kaplama işlemi Zirkonyum diş kaplama olarak adlandırılıyor. Zirkonyum kaplama aynı zamanda taç ya da kron (kuron) olarak da biliniyor.  Beyaz rengi, ışık geçirgenliği ve dayanıklılığı nedeniyle diş tedavilerinde estetik protez tedavilerine olanak sağladığı için sıklıkla tercih ediliyor. Genellikle çürük dişlerin restorasyonu için kullanılan Zirkonyum diş kaplama yönteminin estetik bir gülümseye ve beyaz dişlere sahip olmak isteyen kişilere uygulanması da söz konusu olabiliyor. Hem ön hem arka dişlerde kullanılabiliyor. Ön dişlere yapılan uygulamalarda estetik açıdan güzel bir görünüm elde edilirken arka dişlerde kullanıldığında sağlamlık açısından bir bütünlük oluşturulması sağlanmış oluyor.

Zirkonyum Diş Kaplama Nasıl Yapılır?

Zirkonyum diş kaplama uygulaması ile sağlıklı ve estetik bir sonuç elde edilebilmesi için hastanın diş eti sağlığında bir sorun bulunmaması gerekiyor. Herhangi bir sorun bulunduğu takdirde öncelikle diş etlerinin tedavisi yapılıyor ve iyileşme tamamlandıktan sonra estetik açıdan değerlendiriliyor. Hastanın gülme hattı yüksek olup ihtiyaç duyuluyorsa diş eti boylarından gerekli seviyeleme işlemi yapılıyor. Dişlerde gerekli düzenlemeler yapıldıktan sonra özel ölçü maddelerinin kullanılmasıyla ölçü alınıyor. Alınan ölçülerle birlikte dişler kesilerek dişlerin üç boyutlu yapısı tarayıcılarla bilgisayara aktarılıyor. CAD CAM denilen sistemle zirkon bloklar hazırlanıyor ve dişlerin alt yapısı oluşturuluyor. Zirkonyum oksit bloka aktarılan dişlere son şekilleri veriliyor ve fırınlama aşamasına geçiliyor. Fırınlama aşamasından sonra alt yapılar üzerine uygun renkte porselenler eklenerek çalışma tamamlanıyor. Eğer altyapı provalarından sonra ağız içi herhangi bir sorun oluşmazsa; son düzenlemelerin yapılmasının ardından cilalı ve pürüzsüz bir yüzeye sahip olan kaplamalar dişin üzerine yapıştırılarak sabitleniyor.

Zirkonyum diş kaplama yönteminde dişlerin kesilerek küçültülmesinden önce lokal anestezi uygulandığı için hastanın herhangi bir şekilde ağrı hissetmesi söz konusu olmuyor. Ayrıca ölçü alma ve ağız içi tarama işlemleri de ağrısız olduğundan hasta hiçbir rahatsızlık hissetmiyor.

zirkonyum diş kaplama kimler için uygundur 

Zirkonyum Diş Kaplama Kimler İçin Uygundur?

Zirkonyum diş kaplama daha çok estetik amaçlı olmakla birlikte; aşırı madde kaybı olan dişlerin restorasyonlarının yapılmasında, beyazlatma yöntemleri ile sonuç alınamayan ileri düzeydeki renk değişimlerinin tedavisinde, yapısı bozulmuş eski dolgularda, arka grup dişler üzerinde köprü ya da kaplama olarak kullanılmasında, ortodonti tedavi yönteminin seçilmediği diastema gibi ayrık ya da az çapraşık ve dönük dişlerde, ön grup implant üstü protezlerde ve gülüş estetiğini sağlanmasında kullanılabiliyor. 

Zirkonyum diş kaplama sabit bir tedavi olduğu için diş ve çene büyümesi ve gelişimi tamamlanmış kişilere uygulanabiliyor. 18 – 20 yaşına kadar gelişim döneminde olunduğu ve çenenin büyümesi sonucunda aralanma oluşabileceği için önerilmiyor. 

Bunun dışında psikolojik sorunlar nedeniyle dişlerini sıkan, dişleri kilitlenen ya da sert isimleri kemirme alışkanlığı bulunan hastaların tedavi ile bu sorunlarını çözümlemelerinin ardından zirkonyum diş kaplama yaptırmaları öneriliyor. Zirkonyum diş kaplama; dişinde kırık olan, çürük ya da hasarlı dişleri bulunan, diş eti gereğinden fazla aşağıda ya da yukarıda olan, diş dizimi aşırı kısa ya da aşırı uzun şeklinde düzensiz olan, dişlerinin her zaman bembeyaz ve tertemiz görünmesini isteyen kişilere de uygulanabiliyor. 

Zirkonyum Diş Kaplama Zararları Nelerdir?

Zirkonyum diş kaplama uygulamaları diş kökünde ya da diğer dişlere sürtünmeyle deformasyonlara neden olabiliyor. Aşındırıcı etkisi nedeniyle rahatsızlık yaratabiliyor. Zirkonyum diş kaplamalarının dişe entegre edilmesinde diğer kaplamalara göre zorluk yaşanması söz konusu olabiliyor. Hastanın eksiklerinin yan yana ve çok sayıda olduğu durumlarda diğer bir deyişle uzun diş boşluklarında zirkonyum diş kaplama kullanılamıyor. Ayrıca metal destekli kaplamalara göre maliyetli biraz daha yüksek oluyor.

Bazı hastalarda kaplama uygulamasından bir süre sonra ısırma eylemi esnasında ağrı ya da rahatsızlık durumunun ortaya çıkması da söz konusu olabiliyor. Bu sorun genellikle kaplamanın yanlış konumlandırılmasından kaynaklanıyor. Kaplama yüksekliğinin ayarlanması ile sorunun ortadan kaldırılması sağlanabiliyor. 

Kaplamaların yanlış yerleştirilmesi ya da kaplamanın sabitlenmesi için kullanılan yapıştırıcıların yetersiz olması nedeniyle zaman zaman kaplamalar tamamen düşebiliyor. Bu durumda kaplama yeniden yerine takılabiliyor ya da değiştirilebiliyor.

Zirkonyum Diş Kaplama Fiyatları?

Son dönemlerde büyük ilgi gören zirkonyum diş kaplama fiyatları diğer kaplama uygulamalarında göre biraz daha pahalı bir uygulama olarak biliniyor. Daha sağlıklı ve estetik olan zirkonyum diş kaplama yönteminde altyapı olarak metal yerine beyaz bir element olan zirkonyum kullanılıyor. Zirkonyum ön dişlerde doğal görünüm sağladığı, arka dişlerde de çiğnemeye dayanıklı olduğu için tercih ediliyor. 

Zirkonyum diş kaplama tedavisi kişiye özel bir plan ile uygulanıyor ve her merkezin farklı bir fiyatlandırma sistemi bulunuyor. Bu nedenle zirkonyum diş kaplama uygulaması için genel bir fiyatlama bilgisi verilmesi doğru olmayabiliyor. Zirkonyum diş kaplama yaptırmayı düşünen kişiler en doğru fiyatı diş hekimlerinin muayenesinin ardından öğrenebiliyorlar. Zirkonyum diş kaplama uygulamasında fiyatlar sahip olmayıp uygulamayı yapan diş hekimine, kaplamanın yapıldığı hastanın durumuna, kaç dişe uygulama yapılacağına ve buna benzer birtakım faktörlere göre değişiklik gösterebiliyor. Ayrıca kullanılan malzemelerin kalitesi ve hangi teknolojilerin kullanıldığı da fiyatlarda değişiklik olmasına neden olabiliyor. 

Zirkonyum Diş Kaplama Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Zirkonyum Diş Kaplama Nedir?

Zirkonyum dioksit gibi sert ve diş renginde bir materyalle dişlerin estetik olarak kaplanması.

Zirkonyum Diş Kaplama Ömrü Ne Kadar?

Kişiden kişiye değişmekle birlikte 4 yıl ağızda kalmalıdır.

Zirkonyum Diş Kaplamanın Tercih Edilme Nedenleri Nelerdir?

Dişe en yakın görüntü veren ve en ulaşılabilir fiyatlı malzeme olduğu için tercih edilmektedir. Aynı zamanda dişetlerine daha uyumludur.

Zirkonyum Diş Kaplama Kimler İçin Uygundur?

Bruksizm dediğimiz dişlerini kontrolsüz sıkan kişiler dışında herkese uygulanabilir çünkü malzeme çok serttir bu da kırılganlığı getirir.

 

Çalışma Saatlerimiz
 • clockHaftaiçi 09:00 – 18:00
  Cumartesi 09:00 – 18:00
  Randevu ile hizmet vermekteyiz

 

İletişim Bilgilerimiz

 

Randevu Alın

  Çalışma Saatlerimiz

   

  Pazartesi: 09:00 – 18:00

  Salı: 09:00 – 18:00

  Çarşamba: 09:00 – 18:00

  Perşembe: 09:00 – 18:00

  Cuma: 09:00 – 18:00

  Cumartesi: 09:00 – 18:00

  Pazar: Kapalı

  Google Yorumları

  Parkinson Sniper
  Parkinson Sniper
  2023-10-17
  2. kez gidiyorum, her ikisinde de son derece memnun kaldım. Sait Bey çok ilgili ve memnuniyetsizliğiniz olması durumunda da çözüm bulmaya odaklı. Rahatlıkla gidebilirsiniz..
  İrem GÜNGÖR
  İrem GÜNGÖR
  2023-05-20
  Muhteşem bir hizmet gerçekten, profesyonelliğin yanında güleryüzle karşılamaları bilgilendirmeleri…Aşırı memnun ayrılıyorum yanlarından🫶🏼 Herkese tavsiye ediyorum🦋
  Fatma Kaplan
  Fatma Kaplan
  2023-05-03
  Diş beyazlatmada bir hafta on güne dikkat de etmeme rağmen aynı renk dişlere dönüş Ekleme: fiyat olarak piyasa göre bi tık daha uygun bularak 2.defa gelmiş süreyi kısalttığınızı da orda öğrenmiş bulunduk birdaha gelmeyiz 🙂
  Merve Müftüoğlu
  Merve Müftüoğlu
  2023-04-26
  Sait Bey’e ikinci kere geliyorum. Diş temizliği ve beyazlatma konusunda oldukça başarılı. Güler yüzlü ve profesyonel hizmetiniz için teşekkür ediyorum.
  Gülendam Biber
  Gülendam Biber
  2023-04-25
  Sait hoca ve ekibinden çok memnun kaldım teşekkür ediyorum 🥰🙏🏻
  Ersan Semiz
  Ersan Semiz
  2023-04-17
  Böyle bi sonuc beklemiyordum, umduğumdan daha beyaz dişlerle ugrlandim tsk ederim elerinze saglik
  Bediralp Çerme
  Bediralp Çerme
  2023-04-06
  Aldığım diş beyazlatma hizmetinden gerçekten çok memnun kaldım. İlk seanstan sonra bile dişlerimde gözle görülür bir beyazlama gördüm. Diş beyazlatma ve diş taşı temizliği yaptırmayı düşünenlere tavsiye ederim.
  Timur Rihsi
  Timur Rihsi
  2023-04-03
  Diş beyazlatma işlemi çok rahat ve hızlı bir süreçti, sonuçtan çok memnunum. Kesinlikle tavsiye ediyorum 🙂
  Seda Ince
  Seda Ince
  2023-03-25
  Yurtdisindan geliyorum ve her zaman burda dis temizletme beyazlatma yaptırıyorum cok memnunum Doktorum Sait Gezer ve asistan Veyis beye çok teşekkür ederim.