Çalışma Saatlerimiz
 • clockHaftaiçi 09:00 – 18:00
  Cumartesi 09:00 – 18:00
  Randevu ile hizmet vermekteyiz

 

İletişim Bilgilerimiz

 

Randevu Alın

  Estetik Dolgu

   

   

  estetik dolgu

  Son yıllarda amalgam dolgunun yerine sıklıkla kullanılan estetik dolgu, dişlerdeki eksikliklerin ve hasarlı durumların herhangi bir görünüm kaygısı yaratmadan çözen dolgu yöntemi olarak biliniyor. Dişin renginde yapılan estetik dolgular bu özellikleri sayesinde hem ön hem arka dişlere uygulanabiliyor. Özel bir ışık tekniğiyle yapıştırılan estetik dolgu, amalgam dolguların estetik beklentileri karşılamaması nedeniyle giderek daha çok kullanılıyor.

  Estetik Diş Dolgusu Nedir?

  Hastanın orijinal diş rengine göre ayarlanan ve bu nedenle görsel olarak kişinin doğal diş minesinden ayırt edilemeyen dolgulara estetik dolgu adı veriliyor. Estetik diş dolgusu, diş hekimleri tarafından şekil ve renk olarak doğal diş formunda olacak şekilde tasarlanıyor. Estetik diş dolgusu uygulaması ile dolgunun rengi ile kişinin diş renginin birebir uyumlu olması, dolgu sınırlarının belli olmaması bu sayede dışarıdan çıplak gözle bakıldığında dişe dolgu yapıldığının anlaşılmaması amaçlamıyor. Estetik diş dolgusu sayesinde artık herkes doğal ve güzel bir gülüşe sahip olma imkanını elde edebiliyor.

  Estetik diş dolguları kompozit dolgu ve seramik dolgu olarak ikiye ayrılıyor. Kompozit dolgu işleminde kompozit malzeme kullanılıyor. Porselen dolgu işleminde ise kullanılan malzeme genellikle porselen oluyor. Porselen dolgular çoğunlukla çürüğün çok ilerlediği ve çürüğün temizlenmesiyle birlikte madde kaybının fazla olduğu dişlerde kullanılıyor.

  Estetik Diş Dolgusu Nasıl Yapılır?

  Estetik diş dolgusu basit bir işlem olup tek seansta gerçekleştirilebiliyor. Estetik diş dolgusu işlemine başlanmadan önce bölge lokal anestezi kullanılarak uyuşturuluyor. Yüzeysel çürüklerde anestezi gereksinimi olmayabiliyor. Ancak çoğunlukla estetik diş dolgusu öncesinde bölgesel anestezi yapılarak hastanın acı ve ağrı duyması ihtimali ortadan kaldırılıyor. Çürük diş dokusu, bu amaca özel olarak tasarlanmış aletlerin kullanılmasıyla temizleniyor. Açılan kavite dolgu maddesinin daha iyi yapışması için diş hekimi tarafından özel olarak şekillendiriliyor. Ardından kompozit dolgunun yapılacak olduğu bölgeye bağlanma yüzeyinin artırılması için bizotaj adı verilen işlem uygulanıyor. Bizotaj işlemi ile dolgu kenarları yuvarlanarak yüzey genişletme yapılıyor. Ve işlem sonucunda dolgunun diş dokusuna daha kuvvetli şekilde bağlanması sağlanıyor.

  Dişin pulpa denilen kısmında ağrıya duyarlı sinirler bulunuyor. Pullanın uyaranlara karşı hassasiyetinin azaltılabilmesi için dolgu amacıyla açılan kalitenin tabanına ağrı iletimini azaltıcı materyaller yerleştirilebiliyor. Çürüğün dişin yan duvarlarına da ulaştığı durumlarda dolgunun düzgün olması ve taşmaması için dolgu kalıbı kullanılıyor. Dişe asidik bir maddenin sürülmesiyle diş yüzeyi pürüzlü hale getiriliyor. Böylece dolgu bağlanma yüzeyi daha artırılmış oluyor. Ardından asidik madde yıkanarak ağız temizleniyor.

  Diş yüzeyine dişle dolgu maddesinin bağlanmasını sağlayan ve bonding adı verilen uygulama yapılıyor. Kompozit dolgu malzemesi uygun kıvamda ve renkte hazırlanıyor. İnce katmanlar halinde açılan boşluğa yerleştiriliyor. Her defasında ışınlanarak sertleşmesi sağlanıyor. Kalıp kullandıysa çıkarılıyor. Dişteki fazlalıklar ve eğer varsa yükseklikler düzeltiliyor. Törpü aletiyle pürüzsüz bir hal alması sağlanıyor. Dolgu yapılan dişler cilalanarak işlem tamamlanıyor.

  Estetik diş dolgu uygulamalarından sonra dişlerin bakımının ihmal edilmemesi dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri olarak kabul ediliyor. Dişlerin düzenli olarak uygun diş macunu ile fırçalanması, diş ipi ile diş arası boşluklarının temizlenmesi gerekiyor. Sert bir diş fırçasının ve beyazlatıcı ve mikrogranül içeren sert aşındırıcı malzemelerin bulunduğu diş macunlarının kullanılması önerilmiyor. Çünkü estetik diş dolgusu uygulanmış bir dişin cilalı yüzeyi daha hızlı aşındığı takdirde cila kayboluyor.

  Estetik Dolgu Zararlı mıdır?

  Estetik diş dolgularının dişlere ve diş etlerine herhangi bir zararı bulunmuyor.

  Estetik Dolgu Kimler İçin Uygundur?

  Kırık ve çürük dişlerin onarımına, dişlerdeki kalıcı renk bozukluklarının tedavisine, dişlerin arasındaki boşlukların kapatılmasına, dişlerin boyunun uzatılmasına, dişlerde şekilde değişikliği işlemleriyle gülüş tasarımının yapılmasına ihtiyaç duyan kişilere estetik diş dolgusu yapılabiliyor.

  Diş hekimleri hastalarının dişlerine dolgu yapılıp yapılamayacağını birkaç farklı yöntemi kullanarak tespit edebiliyorlar. Öncelikle dişlerdeki renk değişikliklerini kontrol ediyorlar. Diğer bir yöntemde çürük boyası kullanılabiliyor. Kullanılan çürük boyası ile dişler çalkalanıyor. Eğer çürük bölgeler varsa boyanın yapışması bekleniyor. Röntgen yöntemi ile de çürük yüzeyleri rahatlıkla görüntülenebiliyor. Ancak röntgen bazı küçük çürüklerin tespit edilmesi aşamasında yetersiz kalabiliyor. Tabii ki dolgu yalnızca çürük durumunda uygulanan bir işlem olmayıp çatlak ve kırık dişlerin dolguya uygunluğu da diş hekimleri tarafından titizlikle tespit ediliyor.

  Hastalar estetik açıdan daha iyi ve daha sağlıklı göründüğü için genellikle beyaz dolguların kullanımını tercih ediyorlar. Ancak hangi dolgu çeşidinin uygulanacağı; çürüğün konumuna, çürük durumuna, çevre dişlere ve dişin canlı dokuya olan uzaklığına göre diş hekimi tarafından hasta özelinde belirleniyor.

  Estetik Dolgu Fiyatları

  Estetik dolgu işlemleri oldukça makul bütçelerle gerçekleştirilebiliyor. Ancak estetik dolgu fiyatlarını etkileyen pek çok farklı unsur bulunuyor. Bu nedenle net bir rakamda söz etmek yanıltıcı olabiliyor. Diş hekiminin deneyimi, kaç adet dişe dolgu yapılacağı ve dişe uygulanması gereken farklı bir tedavi olup olmadığı gibi etkenler fiyatların belirlenmesinde etkili oluyor.

  Estetik Diş Dolgusu Nedir?

  Estetik diş dolgusu genelde ön bölge dişler yapılan çeşitli ışık geçirgenliklerinde olan dolgulara verilen addır. Transparan olan mine dolgularının altına dentin denilen opak dolgu yerleştirip ağızın karanlığının görülmesinin engellenmesi ,dişler arasındaki boşlukların ağızda direkt olarak kapatılması gibi durumlar estetik dolgu işlemlerinin bazılarıdır.

  Estetik Dolgu Ne Kadar Dayanır?

  Tüm kompozit dolgular gibi 1-1,5 yılda renkleşme ve aşınmalar oluşabilir.

  Estetik Dolgu Düşer Mi?

  Estetik dolgu eğer iyi bir bonding işlemi uygulandıysa düşmez. Bonding uygularken tükürük izolasyonu , bonding materyali kalitesi ve uygulama süresi yeterli değilse düşebilir.

  Estetik Dolgu Nasıl Oluyor?

  Dişlerin eksilen bölgelerinin dişle aynı renkte kompozit dolgularla tekrar inşası ile oluşturuluyor.

  Estetik Dolgunun Ömrü Ne Kadar?

  Ağızda 2 yıl kalması beklenir.