Çalışma Saatlerimiz
 • clockHaftaiçi 09:00 – 18:00
  Cumartesi 09:00 – 18:00
  Randevu ile hizmet vermekteyiz

 

İletişim Bilgilerimiz

 

Randevu Alın

  Laminate (Yaprak Diş)

  laminate yaprak diş

  Estetik diş tedavisi yöntemlerinden biri olan porselen Laminate Veener, yaprak diş kaplaması olarak da biliniyor. Bu yöntemde dişler yaprak porselenle kaplanıyor. Dişe yapıştırılan plakların kalınlığı 0.3 – 0.5 mm arasında değişebiliyor. Porselen Laminate Veener diğer bir deyişle Laminate yaprak diş tedavisiyle dişlere doğal beyazlık veriliyor. Sararmış, lekeli, kırık dişler onarılarak pürüzsüz ve mükemmel bir görünüme ulaşılması sağlanıyor.

  Laminate Yaprak Diş Nedir?

  Dişlerin ön yüzeyleri olan dudakla ve yanakla temas eden yüzeylerine yapıştırılan çok ince yapıdaki porselen yaprakçık seramiklere Laminate yaprak diş deniliyor. Bu yöntemle dişlerin ön bölgesindeki kötü görünümler düzeltilerek estetik bir görünüm verilebiliyor. Yaprak porselenler çok ince olduğu ve metal içermediği için ışığın geçmesine imkan tanıyorlar. Bu sayede doğal diş gibi görünüyorlar.

  Laminate Diş Nasıl Yapılır?

  Laminate yaprak diş uygulaması yapılacak olan hasta öncelikle detaylı bir muayeneden geçiriliyor. Diş hekimi hastanın ihtiyaçlarını belirleyerek bir tedavi planlaması çıkarıyor. Dişlerin ön tarafına verilen şekil verme işleminin ardından dişlerin ön tarafı kaplama uygulamasına hazır hale geliyor. Diş etlerinin uyuşturulması ile hastanın operasyon esnasındaki ağrı hissiyatı azaltılıyor. Frez aletiyle dişin ön kısmında küçük bir kısım hazırlanıyor. Bunun laminate kaplama ile uygunluk göstermesi gerekiyor. Hastanın dişlerinin ölçüsü alınıyor ve hazırlanan özel bir kap ile ağıza bastırılıyor. Bastırma işlemi sayesinde dişlerin kalıbının bu kapta çıkması sağlanıyor. Alınan diş ölçüsü ile kalıp çıkarılıyor. Laminate Veener’lar 5-6 günlük bir süreç içerisinde hazırlanıyor. Bazı durumlarda, hazırlık aşamasında hastaya geçici laminate ya da geçici dolgu işlemi yapılabiliyor. Laminate yaprak dişlerin, dişlere yerleştirilmesi ile işlem tamamlanıyor.

  Laminate Yaprak Diş Hangi Durumlarda Uygulanır?

  Laminate yaprak diş uygulaması özellikle ön dişlerde bulunan estetik sorunların ortadan kaldırılmasında kullanılan bir tedavi şekli olarak biliniyor. Laminate yaprak diş uygulaması; çeşitli nedenlere bağlı olarak oluşan ve diş beyazlatma yöntemleri ile ortadan kaldırılamayan dişteki renk değişimlerinde, ortodonti tedavi alternatifi olarak diş dizimi bozukluklarında ve bazı çapraşık diş vakalarında, ön bölge dişleri arasında bulunan aralıkların kapatılmasında, aşınmaya bağlı olarak ya da doğal nedenlerle kısa olan dişlerin uzatılmasında, erozyona bağlı aşınma görülen dişlerin restorasyonunda, çeşitli türdeki mine dokusu bozukluklarında, dişlerin ön yüzlerindeki sağlıksız ve estetik olmayan dolguların giderilmesinde, dişlerin travmaya bağlı olarak kırıldığı vakalarda, lateral dişlerin kesici olmadığı vakalarda kanin dişlerin lateral, küçük azı dişlerinin kanin diş şeklinde işlenip normal ön diş simetrisinin sağlanmasında kullanılabiliyor.

  Laminate Yaprak Dişin Avantajları Nelerdir?

  Konservatif bir işlem olan Laminate yaprak diş uygulamasında; dişin üzerinden 0.3 – 0.7 mm gibi çok az ölçüde madde kaldırılması yeterli oluyor. Çok az miktarda diş dokusu kaldırılması nedeniyle; dişte oluşabilecek olan sıcak ve soğuk hassasiyetinin en düşük düzeyde tutulması sağlanabiliyor. Hatta vakaların çoğunda herhangi bir hassasiyet oluşması söz konusu olmuyor.

  Porselen sağlam, rengi bozulmayan ve aşınmaya karşı dirençli bir materyal olma özelliğini taşıyor. Çay, kahve ve sigara gibi etkenlere bağlı olarak rengi değişmiyor. Bu nedenle uzun yıllar boyunca rengi değişmeden ve yapısal olarak bir değişikliğe uğramadan kullanılabiliyor.

  Dişlerin çiğneme yüzeylerine dokunulmadığı ve doğal yapıları bozulmadığı için hasta doğal diş hissiyatını kaybetmiyor ve alışma süresi oldukça kısa oluyor. Porselen normal şartlar altında kırılgan bir malzeme olmakla birlikte kimyasal olarak diş minesine yapıştığında germe ve çekme kuvvetlerine karşı çok dirençli bir hale geliyor. Bunun için kolay kolay düşmesi söz konusu olmuyor. Laminate yaprak diş uygulamasında; diş üzerinde hiçbir işlem yapılmadan, dişlerin modeli hazırlanarak oluşacak değişiklik önceden gösterilebiliyor.

  laminate diş kaç günde yapılır

  Laminate Diş Kaç Günde Yapılır?

  Laminate yaprak diş uygulaması yapılan hastalar, diş etlerinde bir tedaviye ya da estetik açıdan bir müdahaleye ihtiyaç duymadıkları takdirde genellikle 2-3 seansta Laminate yaprak dişlerini kullanmaya başlayabiliyorlar. Tüm aşamaların tamamlanması genellikle bir ay kadar sürmekte olup dişlerin düzeltilmesinin ya da tedavisinin gerektiği durumlarda bu sürenin uzaması söz konusu olabiliyor.

  Laminate Yaprak Diş Kaplama Fiyatları

  Laminate yaprak diş kaplama kişiye özel tasarlanan bir uygulama olduğundan sabit bir fiyattan söz edilmesi mümkün olmuyor. Bu nedenle Laminate yaprak diş kaplama fiyatlarının yapılacak olan tedaviye göre diş hekiminin muayenesi sonucunda netlik kazanacağı söylenebiliyor. Laminate yaprak diş kaplama fiyatlarının belirlenmesinde uygulamayı yapacak olan hekimin deneyimi ve kaplamanın kalitesi etkili oluyor.

  Laminate porselen diş fiyatları diğer diş tedavilerinin fiyatlarına göre biraz daha yüksek olabiliyor. Fiyatın belirlenmesinde diş hekiminin emeğinin niteliği ve yoğunluğu ile diş tedavisinde kullanılan materyallerin fiyatları önemli bir etkiye sahip bulunuyor. Laminate porselen diş uygulamasında özel materyallerin kullanılması, zor ve hassas klinik ve laboratuvar süreçleri gerektirmesi, dişin ölçüsünün alınmasının, hazırlanmasının ve uygulanmasının özel teknik bilgi ve uzmanlık gerektirmesi nedeniyle Laminate porselen diş fiyatları nispeten yüksek olabiliyor.

   

   

  Yaprak Diş Nasıl Yapılır?

  Dişlerin dudağa bakan yüzeyleri az miktarda aşındırılarak porselen dişlerin yaprak gibi yapıştırılması ile güzel görünümlü dişler elde edilir.

  Laminate ( Yaprak Diş ) Kimler İçin Uygundur?

  Dişlerindeki çapraşıklığı az olan veya çapraşıklığı olmayan ağızlarda renkleşme ve diş şekil bozuklularından kurtulmak için uygulanabilir.

  Yaprak Diş Tedavisi Ne Kadar Sürer?

  Diş sayısına bağlı olarak değişir ama ortalama olarak 20 diş için 7 ile 10 iş günü içinde ağıza uygulanabilir.