Diş Beyazlatma Hakkında Her Şey

Diş Beyazlatma Hakkında Her Şey

Hemen hemen tüm yetişkinler(% 99.7) gülümsemenin önemli bir sosyal değer olduğuna inanırlar. Yetişkinlerin% 96’sı çekici bir gülümsemenin insanı karşı cinsin üyelerine daha çekici hale getirdiğine inanır. Yetişkinlerin dörtte üçü (% 74), çekici olmayan bir gülümsemenin kişinin kariyer başarısı için şansını zedeleyebileceğini düşünmektedir. Yanıtlayıcılara şu soru sorulduğunda; “Gülümsemeniz hakkında en çok neyi değiştirmek istersiniz?” En yaygın tepki: Daha beyaz ve daha parlak dişler. Gülümsemenizden memnun değilseniz, diş beyazlatma iyi bir ilk adım olabilir.

Beyaz Diş = Statü Sembolü

Yapılan bilimsel bir çalışma, daha beyaz dişlere sahip olanların, lekeli veya sarı dişlere sahip olanlardan daha fazla kazandığı algısının yaygın olduğunu bulmuştur. Ve sadece parlak bir gülümseme daha fazla kazanma gücüne sahip olduğunuzu değil aynı zamanda istihdam potansiyelinizi % 10 artırdığınızı gösteriyor. 3 erkekten yaklaşık 1’i beyaz dişlerin zenginlik ve statü sergilediğini düşünür ve aynı zamanda özel ve yüksek bir eğitim aldığınıza dair algıyı iki katına çıkarır.

Diş Renk Bozukluklarının Nedenleri

Bebeklik dişleri tipik olarak daha sonra ortaya çıkan yetişkin dişlerden daha beyazdır. Yaşlandıkça yetişkin dişlerimiz genellikle koyulaşır, sararır veya lekelenir. Bu kısmen beyaz dişlerin insanlara daha genç görünmesinin bir sebebidir.

Dişleri beyazlatma veya parlatmak için birkaç yol olduğu gibi, dişlerin renginin değişmesinin de farklı nedenleri vardır. Kararmış dişlerin başlıca nedenleri genetik, antibiyotik kullanımı, tütün ürünlerinin kullanımı ve bazı gıdalardır, ayrıca dişler yaşlandıkça koyulaşır. Dişteki iç renk değişikliği dişin ve dentin minesindeki, değişikliklerden kaynaklanır.

Diş iç renginin değişimin başlıca nedenleri, yüksek seviyelerde florür, tetrasiklin, çocukken antibiyotik kullanımı, gelişim bozuklukları, diş çürümesi, restorasyonlar, kök kanal sorunları ve travmaya maruz kalmaktır. Diş dış renk değişikliği, başta yiyecekler ve tütün olmak üzere vücut dışı faktörlerden kaynaklanır. Dış diş sararmasının başlıca nedenleri sigara, tanenli yiyecekler, kahve, çay, havuç, portakal gibi pigmentleri koyu ve kuvvetli diğer yiyeceklerdir.

Ağız kuruluğuna sahip olmak  (tükürük eksikliği, diş minesi için daha az protein anlamına gelir) da diş renginin değişmesine sebebiyet verebilir. Ağız yoluyla nefes almak veya tıkalı burun pasajlarından muzdarip olmak tükürüğü azaltacak ve ağız / dişlerin tekrar nemlenmesini önleyecektir.

Dişlerimiz süngerler gibidir, dış maddeleri emer ve absorbe ederler. Dişlerinizin de, cildiniz veya süngerler gibi gözenekleri vardır. Ağzınıza aldığınız her renk, gözeneklerden içeri sızar. Şarap, kahve, koyu renkli meyveler ve sigara içmek dişlerin lekelenmesinde son derece aktiftir.  Zamanla, bu lekelerden dolayı dişlerinizin doğal rengi koyulaşır. Bu lekeleri, aktif olarak onları çıkarmazsanız asla gitmez. Düzgün formüle edilmiş diş beyazlatma jeli dişlerinize emilerek ve gözenekleri hafifçe dışarı doğru iterek çalışır.

Diş Beyazlatma Ürünleri

Dişlerinizi beyazlatmanın çeşitli yolları vardır, ancak en yaygın iki tanesi ofis içi tedavi ve ev tipi yaklaşımıdır. Diş hekiminiz, dental estetik endişenizi etkili bir şekilde ele alacak ve kozmetik hedeflerinizi karşılayacak bir tedavi planı oluşturmak için sizinle birlikte çalışacaktır. Diş hekimi tarafından uygulanan profesyonel diş beyazlatma yöntemleri, son derece etkili ve güvenli sonuçlar sunar. Profesyonel diş beyazlatıcı jelleri ve lazer sistemleri, çoğu zaman tezgah tipi beyazlatma ürünleri ile ilişkili diş hassasiyeti gibi yan etkileri en aza indirecek şekilde tasarlanmıştır.

Ofis Tipi Beyazlatma

Diş hekimliğinde profesyonel diş beyazlatma, tercih edilen beyazlatma yöntemidir çünkü güçlü maddeler uygulanmış olsa da, diş etleri dahil olmak üzere ağzın geri kalanı bu malzemelerden korunur. En iyi beyazlatma sistemleri, diş minesini hasara karşı koruyan, son derece etkili ve dişleri tek bir ofis ziyaretinde dönüştürebilen bir tampona sahiptir. Dişleriniz yaklaşık bir saat içinde 10 renge kadar parlaklaşabilir.

Ofis tipi beyazlatma, sadece ön sekiz dişi etkiler ve her zaman etkili bir beyazlatma programının bir parçası olan eve dönüş beyazlatması için harika bir başlangıçtır.

Diş beyazlatma, dişlerinize ne kadar iyi baktığınıza ve düzenli bakım için bir ev tipi beyazlatma ürünü ile düzenli olarak takip ettiğinize bağlı olarak bir ya da daha fazla süre kalıcı olabilir.

Ticari olarak temin edilebilen diş beyazlatma sistemleri, çoğunlukla nispeten ucuz ve kullanımı kolay oldukları için popüler hale gelmiştir. Diş hekiminizin gözetimi olmadan satın alınabilecek birkaç tezgah tipi diş beyazlatma yöntemi vardır. Bunlar arasında, beyazlatma şeritleri, boya diş jeli, jel içeren ağız plakları, beyazlatıcı diş macunu ve hatta beyazlatıcı sakız bulunur. Bunlar genellikle güvenli ürünlerdir, ancak kaygılarınız varsa,  diş hekiminize bu ürünlerin güvenli olup olmadığını sormak iyi bir fikirdir. Tezgah tipi diş beyazlatma ürünleri mevcut iken, diş hekimi tarafından denetlenen diş beyazlatma, gülümsemenizi aydınlatmak için en güvenli ve en etkili yöntem olmaya devam etmektedir.

Diş hekiminize her zaman danışmanızın bazı temel nedenleri;

Ağız Plaklarının Tam Uyumu:

Çoğunlukla, tezgah üstü diş beyazlatma plakları hastanın ağzına uygun şekilde uymaz. Yanlış takılan plaklar diş beyazlatıcı jelin sızmasına neden olabilir, bu da dişeti tahrişine ve daha az etkili bir tedaviye neden olabilir.

Daha Konforlu Bir Tedavi:

Günümüzün diş hekimi denetimli sistemlerinde, hassas dişleri olan hastalar bile diş beyazlatma tedavisinden geçebilirler.

Diş Beyazlatmanın Faydaları

Diş beyazlatma, hastalar tarafından talep edilen en yaygın kozmetik tedavilerden biridir.

Diş hekimleri, hastaların doğal görünen estetik yüz gülüşlerini güçlendiren daha beyaz bir gülümseme elde etmelerine yardımcı olabilir. Daha beyaz, daha parlak gülümsemeye sahip insanlar, genel görünümleri hakkında daha çok gülümseyip daha iyi hissetmeye eğilimlidirler. Basit, minimal invaziv bir kozmetik prosedür olan diş beyazlatma, hastaların daha genç görünmesine ve daha genç hissetmelerine yardımcı olabilir.

Diş Beyazlatma işlemi diş minesine zarar verir mi?

Diş beyazlatması diş minesine veya diğer diş yapılarına kalıcı bir hasar vermez.

Diş Beyazlatma kalıcı diş hassasiyetine sebep olur mu?

Diş beyazlatmadan sonra hassasiyet (duyarlılık) daima geçicidir. Beyazlaşmanın neden olduğu herhangi bir hassasiyet oluşsa bile tedaviden bir ila iki gün sonra geçer ve hasta, beyazlatma sürecine başlamadan önce sahip olduğu hassasiyet durumuna geri döner.

Ben de diş beyazlatma işlemi yaptırabilir miyim?

Çoğu insan diş beyazlatma için adaydır, ancak yine de her beyazlatma adayı benzersizdir ve diş hekimine başvurarak kendisiyle ilgili bilgiyi almalıdır.

Diş beyazlatmanın etkisi ne kadar sürer?

Tipik olarak, beyazlığın altı aydan iki yıla kadar kalmasını bekleriz, ancak bazı çalışmalar 10 yıla kadar süren sonuçları rapor etmektedir. Kırmızı şarap, kahve ve sigara içmekten kaçınmak – bunların hepsi lekelenmeye neden olabilir – sonuçların korunmasına yardımcı olur.

Lazer veya UV ışığı diş beyazlatmada geçici yöntemler midir?

Ultraviyole (UV) ışık, beyazlatıcı jelin daha hızlı hareket etmesi için çalışan bir ışık frekans türüdür. Diş Beyazlatma sürecinde kullanılan ışık ve lazerler FDA (Food and Drug Assocation-USA) gibi dünya tarafından kabul edilmiş kuruluşlar tarafından test edilmiş, düzenlenmiş ve onaylanmıştır. Profesyonel sistemlerim sadece diş hekimi denetimi altında sunulması şart koşulmuştur.

“Gece boyunca diş beyazlatma”  iddiası ile çeşitli markalar tarafından satılan mavi LED ışıkları hiçbir şey yapmaz. Işık sadece mavi bir renktedir ancak ultraviyole (UV) ışık frekansı oluşturmaz. Jel, mavi LED ışığı ile daha hızlı hareket etmez.

Diş beyazlatma güvenli mi?

Evet, birçok çalışma diş beyazlatmanın güvenli olduğunu kanıtladı. Diş minesini kalsiyum sülfat ve florür kullanarak koruyabilirsiniz.

Diş beyazlatmanın porselen ve diğer kaplamalara etkisi var mıdır?

Diş beyazlatmanın porselen veya kuronlar gibi restoratif materyaller üzerinde çok az etkisi vardır veya hiç yoktur, ancak mine ve kompozit restorasyonlar arasındaki bağlanma gücünü geçici olarak azaltabilir. Bu nedenle diş beyazlatma işlemine başlamadan önce diş hekiminize danışmanız iyi olacaktır.

Diş beyazlatmada kullanılan maddeler zehirli midir?

Karbamid peroksit, hidrojen peroksit ve üreden (her insan hücresinde bulunan maddeler) geliştirilen ürünler endişeyi gidermek için dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır. Bu konuda uzman bir hekim gerekli özeni gösterecek ve size gereken açıklamalarda bulunacaktır.

Diş macunu dişleri beyazlatır mı?

Beyazlatıcı diş macunları genellikle yüzeydeki lekeleri temizler ve aslında dişlerin rengini değiştirmezler. Bazı görünür sonuçlar olabilir, ancak dişler aslında beyazlatılmamaktadır.

Diş beyazlatma pahalı bir işlem midir?

Diş beyazlatma işlemi uygulanacak tip ve cihazlara göre farklı fiyatlara mal olabilir. Ama genel olarak söylenebilir ki dişlerinizi sarartan (sigara, kahve v.s.) etkenlere ödediğiniz paradan çok daha ucuza bembeyaz dişlere tekrar sahip olabilirsiniz.

Diş kaplamaları beyazlatılabilir mi?

Yapay kaplamalar monte edildiğinde, etrafındaki dişlerin rengine uyacak şekilde oluşturulurlar. Kaplamada kullanılan materyal daha koyu (veya daha açık) bir renk oluşturur ve asla değiştirilemez. Kaplamalar ne beyazlatır ne de lekelenir. Diş beyazlatma bu kaplama malzemelerine zarar vermez.

Marketlerde veya eczaneler de satılan gargaralar diş beyazlatmaya yardımcı olabilir mi?

Sararmış dişlerden kurtulmanın bir yolu da, beyazlatıcı ağız gargaralarından faydalanmaktır. Düzenli olarak kullanıldığında, diş beyazlatma gargaraları, dişlerinizi sağlıklı bir şekilde beyaza yakın bir sarıdan, sağlıklı bir beyaza kadar tamamen değiştirecektir. İlginç bir şekilde, nüfusun% 17’si, dişleriyle ilgili güvensizlikler nedeniyle ağızlarını kapalı tutma veya gülüşlerini saklama eğilimindedir.

Diş hekiminize düzenli ziyaretler, dişlerle ilgili birçok konuda size yardımcı olabilir, ancak sarı dişler problemleri bunlar arasında değildir. Bunun için ya diş beyazlatıcı bir uzmanla görüşmeli ya da düzenli olarak diş beyazlatma gargarası kullanmalısınız. Size ikincisini göstermek için, bugün piyasadaki on en iyi diş beyazlatma gargara listesini oluşturduk.

Bazı meyve ve sebzelerin diş beyazlatıcı etkisi olduğu söyleniyor doğru mu?

Meyve ve sebzeler gibi yüksek lif oranı yüksek besinlerden oluşan yüksek bir diyet, hem vücudunuz hem de dişleriniz için iyi olabilir. Lifli çiğ sebze meyveleri tüketmek diş fırçalamanın yerini elbette tutmaz ancak dişlerinizde oluşacak plakların tutulumunu güçleştirir. Özellikle, çilek ve ananas, dişlerinizi beyazlatmaya yardım ettiği iddia edilen iki meyvedir. Çilek ve kabartma tozu karışımı ile dişleri beyazlatmak, ünlüler tarafından popüler hale getirilen doğal bir yöntemdir. Bu yöntemin savunucuları, çileklerde bulunan malik asidin dişlerinizde renk kaybını ortadan kaldırdığını, kabartma tozunun ise lekeleri hedef aldığını ifade eder. Bununla birlikte, bu tarif tamamen bilim tarafından tamamen desteklenmemiştir. Bu yöntemi bir denemeye karar verirseniz, kullanımını haftada birkaç kez ile sınırlamanız tavsiye ederiz.

Bazıları ise ananasın dişleri beyazlattığını iddia etmektedir. Bazı bilimsel çalışmalarda, ananasda bulunan bir enzim olan Bromelain içeren diş macunlarının, diğer standart diş macunlarına göre anlamlı ölçüde daha etkili olduğunu ispat edilmiştir. Bununla birlikte, ananas tüketiminin aynı etkiyi yarattığına dair bir kanıt yoktur.

Diş sağlığında diğer etkili bir meyvanın elma olduğu ifade edilmektedir. Hatta “Her gün bir elma dişçiyi uzak tutar” diyenleri duydunuz mu? Elma diş sağlığınız için faydalı olan C vitamini ve askorbik asit içerir. Kalsiyum emilimine yardımcı olur ve diş hasarlarının yanı sıra plakları da ortadan kaldırır.

Enerji ve sporcu içecekleri diş beyazlığını olumsuz etkiler mi?

Yapılan bilimsel çalışmalara göre, tüm tatlandırılmış içecekler dişler için kötü olsa da, bazı enerji ve spor içecekleri daha kötü olabilir. Araştırmacılar, bu içeceklerin uzun süreli kullanımdan sonra diş minesini aşındırabileceğini tespit etmişlerdir. Bu içeeceklerin yoğun ve uzun zamanlı kullanımında sonuç ince, yarı saydam, renksiz dişlerdir. Diş erozyonunu önlemek için: Bu içecekleri uzun süre tüketmeyin ve içmeyi bitirdiğinizde ağzınızı su ile durulayın.

Nargile içmek de diş sağlığımız için kötü müdür? Sararmaya yol açar mı?

Nargile içmek ülkemizde ve ortadoğu ülkelerinde yükselen bir trend.  Genel inanış, nargile içmek, sigara içmek kadar kötü değildir. Ama bu doğru mu?  Sigara ve Nargile Hangisi Dişler için daha kötü?

Periodontal Hastalıklar (Diş eti hastalıkları): Önlemek İstediğiniz Durum

Amerikan Periodontoloji Akademisi’ne göre, nargile içenler, periodontal hastalıklar geliştirme riski daha yüksektir. Çalışmalar, sigara içmenin, periodontal hastalık geliştirmeniz olasılığını 3.8 kat artırdığını göstermektedir. Ancak bir nargile içiyorsanız, durumu geliştirmek için 5 kat daha fazla ihtimaliniz vardır. Periodontal hastalıklar şişlik, iltihaplı ve kanamalı dişeti ile karakterizedir. Enfeksiyon ile birlikte diş ve kemik kaybına yol açabilir. Tüm tütün ürünleri gibi nargilede diş rengi kaybına ve bozulmalarına yol açar ama bundan daha önemlisi periodontal açıdan da risklerinizi arttırmasıdır. Sigara veya nargile tüm tütün ürünlerini bıraktığınızda dişleriniz size teşekkür eder.

Ağız ve diş duşları diş beyazlatma etkisine sahip midir?

Diş veya ağız duşu olarak bilinen daha çok Amerika ve Avrupa’da yaygın olarak kullanılan cihazlar yavaş yavaş ülkemizde de satılmaya başladı. Temel prensip olarak bu cihazlar suyun tazyikli bir biçimde dişlere ve diş etlerine püskürtülmesini içermektedir.  Duşunuza veya lavabo başlığınıza takılır ve diş yüzeylerini temizlemek için su kullanır. Farklı başlıklara sahip olan bu cihazlar diş ipi vazifesi görerek fırçanın ulaşamayacağı alanlara girerek derinlemesine temizlik gerçekleştirir. Diğer bir başlığı ile diş etlerine farklı güçlerde masaj yapar ve kan akışını arttırır. Diş duşlarının tek başına diş beyazlatıcı etkisi olmamakla beraber plak ve tartar oluşumunu etkin bir biçimde engelleyerek dolaylı yoldan beyazlaşmaya katkıda bulunur.

Deniz kenarında 1 hafta sonra dişlerimin daha beyaz olduğunu fark ettim. Güneş dişlerinizi beyazlatıyor mu?

Güneş etkisi ile bronzlaşmanız dişlerinizin daha beyaz gözükmesine sebep olmaktadır. Ne yazık ki, güneşe maruz kalmak dişler de beyazlaşmaya neden olmaz. Güneş ışınlarının diş beyazlaştırdığına dair bilimsel olarak kanıtlanmış bir araştırma yoktur.

Klorlu havuz suyu diş rengini olumsuz etkiler mi?

Çok fazla klor içeren havuzlar, yüzme seansınız sırasında su bazen ağzınıza sızdıkça, mine erozyonuna neden olabilecek pH seviyeleri içerir. Son yıllarda, daha fazla kanıt yanlış klorlanmış havuzlar ve diş hasarı arasındaki bağlantıyı göstermektedir.

New York Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinden Dr. Leila Jahangiri’nin 2010 yılında beş aylık bir sürede yaptığı araştırma süresince uygunsuz klorlamada bulunulmuş olan havuzlarda yüzenlerde diş minesinde aşınma, koyu renkli lekelenme ve diş hassasiyeti görüldüğü saptandı. Bu araştırma pH seviyesinin 7’nin altına düştüğünde havuz suyunun dişleriniz için bir tehdit oluşturduğuna dikkat çekti.

Suyun pH seviyesinin çıplak gözle görülemeyeceği göz önüne alındığında, bu tür alanlarda yüzmenin güvenli olup olmadığını nasıl anlarsınız? Yüzme egzersizleriniz sırasında dişlerinizi sağlıklı tutmanız için bu iki ipucunu değerlendirebilirsiniz.

Halka açık bir havuzda ya da otel havuzunda döşemeler, korkuluklar ve merdivenler hakkında gözlem yapın. Çok asidik olan havuz suyu bu yüzeylerde aşınma yapacaktır. Erozyon lekeleri fark ederseniz, su dişlerinize aynı şeyi yapabilir. CDC’ye göre havuz suyu pH ölçeğine göre 7,2 ve 7,8 arasındaki bir değerde olmalıdır. Eğer havuz kendinize aitse havuz temizliğinden sorumlu görevlilere pH dengesi ve klor miktarı konusunda uyarılarda bulunun. Düzenli diş temizliği yapmak ve diş mine sağlığınız için özel olarak tasarlanmış bir diş macunu kullanmak dişlerinizi güçlü tutabilir ve klorun etkilerini azaltabilir.

Diş Beyazlatma Plakları Bruksizm(Diş Sıkma Hastalığı) içinde kullanılabilir mi?

Bu pek doğru bir yaklaşım değildir. Diş beyazlatmak için uyku sırasında kullanılan diş beyzlatma plaklarının bruksizm hastaları içinde kullanılmasının doğru olmamasının nedenlerini 3 başlıkta inceleyebiliriz. Beyazlatıcı plaklar dişlerinize nadiren tam olarak uyum sağlar. Aslında, biraz gevşek olacak şekilde tasarlanmışlardır ve bu nedenle, ağzınızda hareket ederler. Onları yerinde tutmak için dişlerinizi sıkmalısınızdır. Ve bir bruksizim hastasının ihtiyacı olan son şey daha fazla diş kenetlenmesi ve sıkmasıdır. Aynı zamanda beyazlatıcı plaklar çok kısadır. Bu iş için özel olarak tasarlanan beyazlatıcı plaklar asla arka dişlerinize kadar uzanmayacaktır. Sonuç olarak, dişlerinizi bu plaklardan biriyle sıkarken tüm kuvvet ileriye doğru kaydırılır. Dişlerin kenetlenmesi sırasında arka dişlerin takılmasını önlemek iyi bir fikir gibi görünse de, bu temas şekli aslında eklemlerinize daha fazla baskı uygular. Zaman içinde bu ek çene sertliğine, ağrıya ve kilitlemeye neden olabilir. Son olarak beyazlatma plakları yumuşak materyallerden yapılmış olup bruksizm hastaları için uygun değildir.

Diş beyazlatma tedavisi için ideal bir mevsim yada zaman var mı?

Diş beyazlatma tedavisi için hem ev tipinde hem de ofis tipinde belirgin spesifik bir zaman yada mevsim yoktur. Önemli olan tedavinin bir diş hekimi tarafından size özel olarak planlanmasıdır. Ev tipi beyazlatma kitlerinin kullanımında yatmadan önceki zamanın kullanılması hassasiyetin daha az rahatsız edici olması açısından önerilebilir.

Profesyonel tip lazer ile beyazlatmalarda kalite farkı var mıdır?

Kesinlikle evet. Diş beyazlatma tedavisinin kalitesini belirleyen 3 önemli unsur vardır. Bunlardan birincisi diş doktorunuzun deneyimi ve işçiliği. İkincisi kullanılan lazer sisteminin kalitesi ve kimyasal bileşenlerin özellikleri. Sonuncusu ise tedavi sonrası kendi bakım ve diyetinize gösterdiğiniz hassasiyet.

Diş beyazlatma alerjik reaksiyona neden olur mu?

Bazı insanlar peroksit maddesine karşı alerjiktirler, fakat farkında değildirler. Tedaviye devam edilirken veya birkaç saat ya da bir gün sonra dudaklarınızda kabarcıklar oluşursa, muhtemelen alerjik bir reaksiyona sahip olduğunuza işaret eder. Şiddetli ise doktorunuzu hemen arayın, aksi halde herhangi bir eczanede sıvı E vitamini alın ve gidene kadar kabarcıklara uygulayın. Genellikle birkaç gün içinde kendi kendine yok olacaktırlar. Aksi bir durumda hekiminizi bilgilendirin.

Diş beyazlatma işlemi için sigortamdan faydalanabilir miyim?

Özel sigorta poliçelerinin birçoğu diş tedavilerini ne yazık ki karşılamamaktadır. Karşılayan poliçelerde ise diş beyazlatma işlemi teminat dışı işlem olarak görünmektedir. Ayrıca diş beyazlatma tedavileri SGK kapsamı dışındadır.

Diş beyazlatma işleminin diş sinirlerine bir zararı var mıdır?

Diş beyazlatma işleminin diş siniri üzerinde zararlı bir etkisi olduğuna dair hiçbir kanıt yoktur. Yapılan çalışmalarda, hem 5 hem de 7 yıllık bir izlem süreci içeriside, diş beyazlatma sistemi kullanan hiç kimsenin, beyazlatılmış olan dişlerde kök kanal prosedürüne ihtiyaç duymadığı belirlenmiştir.

Yağ çekme işlemi nedir? Diş beyazlatmada etkili midir?

Ağızda yağ çekimi eski Hindistan’da doğal bir Ayurveda iyileştirme tekniği olarak ortaya çıkmıştır. Doğal bir yağın ağızda tutulması ve dişlerin ve diş etlerinin etrafında sürülmesi işleminin genel diş sağlığını güçlendirdiği ve geliştirdiği düşünülmüştür. Günümüzde, tek popüler yöntem olmasa da, hindistancevizi yağının diş beyazlatma açısından en etkili kullanımlarından biri olarak kabul görmektedir.

Bazı insanlar hindistancevizi yağını ev yapımı diş macununa dahil etmeyi tercih ederler. İrlanda Athlone Teknoloji Enstitüsü’ndeki araştırmacıların yaptığı bir araştırmaya göre, diş macununda (ya da yağ çekmede) hindistan cevizi yağı kullanılması diş çürümesinin zararlı etkilerini durdurabilir. Streptoccocus bakterileri diş sağlığının bozulmasından genellikle sorumludur ve çalışma hindistan cevizi yağının bu tip bakterilerin büyümesini engellemeye yardımcı olabilecek güçlü bir doğal antimikrobiyal görevi gördüğünü öne sürmektedir.

Hindistan cevizi yağının faydaları yadsınamaz – çalışmalar, yağın dişler ve diş etleri de dahil olmak üzere vücudun her tarafına yardımcı olan doğal antimikrobiyal ve antibakteriyel özelliklere sahip olduğunu tekrar tekrar göstermiştir. Ama aslında dişleri beyazlatıyor mu? Cevap evet ve hayır. Hindistan cevizi yağı standart diş hijyeni rutininizi değiştirmemelidir ancak ağzınızın genel sağlığına yardımcı olacağı bir gerçektir. Birçok kişi, hindistan cevizi yağını günlük rutinlerine dahil ettikten sonra dişlerindeki kabarıklık ve hassasiyette iyileşme görüldüğünü bildirmiştir. Ağzınızdaki zararlı bakterilerin azaltılması, beyazlatma işleminde büyük rol oynar – dişleriniz ne kadar sağlıklı olursa, parlamaları kolaylaşır. Bununla birlikte, hindistancevizi yağı kendi başına, inci beyazlarına aradığınız rengi vermek için yeterli olmayacaktır.

Gebelik boyunca diş beyazlatma işlemi yaptırılabilir mi?

Gebelik boyunca beyazlatma kitlerinin güvenliğini kanıtlamak için çok az araştırma vardır. Bu nedenle, birçok doktor hamile kadınların dişleri için bir beyazlaştırma tedavisine başlamadan önce doğum ve emzirene kadar beklemelerini önermektedir. Çoğu diş beyazlatma ünitesi içerisinde bir miktar hidrojen peroksit içerir. Bununla birlikte, yüksek konsantrasyonlar da kullanıldığında hidrojen peroksit doku hasarına neden olabilir. Hamilelikte ve emzir döneminde diş beyazlatma tedavisinin önerilmemesinin bir diğer sebebi de gebelik dişeti iltihabıdır. Bu hamilelik hormonları nedeniyle ortaya çıkan bir durumdur.