Şeffaf Diş Plağı Tedavisi

Şeffaf Diş Plağı Tedavisi

Şeffaf plak tedavisi nedir?

Şeffaf plak tedavisi dişlerinizdeki şekil ve yerleşim bozukluklarını düzeltmek için açık ve basit bir yoldur, böylece gülümsemenizi etrafınızdakilerle çok daha rahat paylaşabilirsiniz.

Metal diş tellerine alternatif bir yöntem olarak geliştirilen şeffaf plak tedavisi diş hekiminiz veya ortodontistinizin bir dizi işlem ölçüm ve hesaplamaları ile size özel, çıkarılabilir plakları kullanarak dişlerinizi düzleştirme ve estetik hizalama işlemini gerçekleştirmesidir. Her bir hizalayıcı plak, düz dişler elde edinceye kadar dişlerinizi sadece birazcık hareket ettirir.

Şeffaf plak tedavisi hangi şikayetleri olanlar kullanabilir? Diş teli tedavisine alternatif olabilir mi?

Şeffaf plak tedavisi basit ve orta düzey tüm diş çarpıklıklarında kullanılabilen bir yöntemdir. Şeffaf plak tedavisi gelişen teknolojik olanaklar ile klasik (metal) diş teli tedavisine alternatif olarak geliştirilmiş olup birçok avantajı vardır?

Şeffaf plak tedavisinin avantajları nelerdir?

  • Dışarıdan bakıldığında kesinlikle fark edilmez,
  • Tedavi boyunca ağrı, sızı, hassasiyet veya diğer rahatsız edici hiçbir his yaşanmaz,
  • İstediğiniz zaman tek bir hareket ile çıkarılabilir,
  • Birbirini takip eden plaklar ile diş hareketleriniz analiz edilir ve düzelme dijital ortamda da takip edilir,
  • Konuşma problemlerine (pelteklik, sürçme, ses-harf kaybı v.s.) yol açmaz,
  • Erken yaş gruplarında diş telinin yaratmış olduğu psikolojik problemlerden korur.
  • Tedavi süresi diş teli tedavisine göre kısadır.

Şeffaf plağı ne kadar süre kullanmalıyım?

Tedavi süresinin ne kadar süreceği hekiminizin yapacağı ilk ölçümler neticesinde belirlenecektir. Genel olarak şeffaf plak tedavileri 4-8 ay arası sürmekte olup, gün içerisinde plakların ideal olarak 20-22 saat ağzınızda kalması önerilir.

Yemek yerken şeffaf plağı çıkarmalı mıyım?

Yemek yerken ve dişlerinizin fırçalanması sırasında şeffaf plağınızı çıkarmalısınız. Şeffaf plak kullanımı sırasında normal zamandaki gibi ağız hijyenine dikkat etmeniz ve bakımınızı aksatmamanızı öneririz. Mümkün mertebe her yemekten sonra dişlerinizi fırçalayarak plağınızı takmanız faydalı olacaktır.

Asitli içeceklerin metal diş tellerine zarar verdiği bilinir. Şeffaf plakta aynı sorun var mıdır?

Şeffaf plak teknolojisi metal diş teli teknolojisinden çok daha yeni ve ileri bir metottur. Dilediğinizi yiyip içmekte özgürsünüz.

Diş tellerinin geçtiği braketler tedavi sonrası iz bırakır, şeffaf plaklarda bu izler kalır mı?

Metal diş tellerinin içinden geçtiği braketler dişlere kuvvetli yapıştırıcılar ile sabitlenir. Tedavi sonrası bu braketler çıkarılır ve temizlenir. Ancak çoğu zaman bir miktar iz bırakabilirler. Şeffaf plak teknolojisinde braket kullanılmaz ve dişlerinize herhangi bir ekstra müdahalede bulunulmaz. Dolayısıyla iz kalması söz konusu bile değildir.

Şeffaf plak tedavisi pahalı mıdır?

Şeffaf plak tedavisi ücretleri kullanılan teknolojiye, dişlerdeki çapraşıklık düzeyine, uygulayan hekimin bilgi ve tecrübesine göre farklılık göstermektedir. Ancak ilk muayeneniniz ve dijital ölçümleriniz sonrası tedavi planının oluşturulmasından sonra sizlerle sağlıklı ve net bir fiyat paylaşılacaktır. Sizlerin onayı doğrultusunda plaklarınız hazırlanmaya başlar ve ödemenizi gerçekleştirirsiniz. Böylece herhangi bir sürpriz maliyet ile karşılaşmazsınız.

Şeffaf plak tedavisi kaç adımdan oluşur?

Şeffaf plak tedavisi diğer tüm tedaviler gibi doktor muayenesi ile başlar. Hekimin öngörü ve isteklerine göre bir tedavi planı dijital ortamda oluşturulur. Tedavinin 3 boyutlu simülasyonu ile canlandırması gerçekleştirilir. Tedavi planı doktorunuz ve sizin tarafınızdan onaylandıktan sonra plaklarınızın 3D Printerlar ile üretimi gerçekleştirilir. Doktorunuz sizi plaklarınızın kullanımı konusunda bilgilendirir ve tedaviniz başlar. Tedavi sonrasında ve ara süreçte genel kontroller için doktorunuzu ziyaret edebilirsiniz. Böyle bakıldığında 3 ana adım ve kontrollerden oluşan bir süreci hayal edebilirsiniz. Tedavi süresince dişçi koltuğunda oturma süreniz %40-50 daha az olmaktadır.

Başkasının şeffaf plağını kullanabilir miyim?

Hayır. Şeffaf plaklar kişiye özel tasarlanmış olup sadece hastanın dişlerindeki çapraşıklıkları tedavi etmek amacıyla fayda sağlamaktadır.

Şeffaf plak ile sakız çiğnenir mi?

Ağzınızda bulunan plak ile şekerli yada şekersiz sakız çiğnemenizi önermiyoruz. Sakızın diş plağınıza yapışması ve plağın yapısının etkilenmesi söz konusu olabilecektir.

Şeffaf plak ağzımdayken tütün mamulleri kullanabilir miyim?

Plaklarınızın renklenmesine sebep olacak sigara, nargile yada elektronik sigara gibi ürünlerin plaklar ağzınızdayken kullanılmasını önermiyoruz.

Şeffaf plakların bakımını nasıl yapmalıyım?

Şeffaf plaklarınız kullanmadığınız sürede muhafaza kutusunda saklamanız ve diş fırçası yardımıyla fırçalamanız faydalı olacaktır.

Şeffaf plaklara şeffaf diş teli diyebilir miyiz?

Halk arasında böyle bir tabir kullanılmakla beraber diş telleri de artık seramik gibi farklı materyallerden üretilebilmektedir. Benzer sorunlara çare üreten iki farklı yöntem olmakla beraber şeffaf plaklar diş tellerinden farklıdır. Diş telleri dağa yoğun ve ağır kusurlu dişlerde daha etkin tedavi çözümleri sunabilmektedir.

Şeffaf plaklar ağız kokusuna sebep olur mu?

Doğru kullanımı ve ağız bakımı sayesinde hayır böyle bir yan etkisi yoktur.