Diş Taşı Temizliği

Diş taşı temizliği, diş eti hastalıkları ve aşırı plak birikimi olan hastaların tedavisinde rutin olarak gerçekleştirilir. Standart bir temizlik dişin yüzeyine hitap ederken, detaylı temizlik çok daha derine iner. Diş hekiminiz diş ve diş etlerinizin sağlığı için size uygun olacak periyodlarda diş taşı temizliği önerecektir.
 
Diş taşı temizliği (diğer bir adıyla detertraj) diş eti hastalığı olan hastalar için yaygın bir diş prosedür olduğu gibi herkesin senede bir defa diş taşı kontrolünden geçmesi ve eğer taş veya plak birikimi varsa temizliğin gerçekleştirilmesi önleyici bir hareket olacaktır.  Diş taşı temizliği, plak ve taş birikimini gidermek için diş eti çizgisinin altına dahil ulaşabilen bir tür diş temizliğidir.  Daha derin temizliğin gerektiği bazı hastalarda Subgingival küretaj (diş küretajı) adını verdiğimiz daha derin temizliği içeren bir tedavide uygulanabilmektedir.
 
Diş Taşı Temizliği Ne Zaman Gereklidir?
 
Herkes bir miktar diş taşı ve  plak birikimi yaşar. Ağızdaki tükürük, bakteri ve proteinler dişlerinizi neredeyse her zaman örten ince bir tabaka oluşturur. Yemek yerken, yiyeceklerden gelen küçük parçacıklar, asitler ve şekerler bu filme yapışarak plak olarak bilinen oluşumları meydaba getirir. Bu plakta yaşayan bakteriler dişeti hastalıklarına ve diş çürümesine neden olabilir. Fırçalama, diş ipi ve düzenli diş temizliği plakların çıkarılmasına ve daha ciddi sorunların önlenmesine  önemli derecede yardımcı olur.
 
Sağlıklı diş etinde, doku dişin etrafına sıkıca oturur ve plak ve taşları dışarıda tutar. Diş eti hastalığı oluşmaya başlarsa, bu doku gevşer.  Diş eti rahatsızlıklarında diş etleri geri çekilmeye başlar ve küçük cepler oluşmaya başlar. Bu cepler zamanla diş taşları ve besin artıkları için yuva görevi görür. Buda ağızda koku, diş eti kanaması gibi belirtilere sebebiyet verir.
back to top
WhatsApp WhatsApp'tan Ulaşın