Bonding Nedir?

Bonding Nedir?

Bonding bir tür dental yapıştırma yöntemidir, aynı zamanda kozmetik diş yapıştırma olarak da adlandırılabilir. Bonding ağır ortodontik tedavi gerektirmeyen diş kusurlarını tedavi (az miktarda çapraşık olan dişlerde, diastema diye adlandırdığımız dişlerin ayrık olduğu durumlarda, hafif renklenme ve lekeler olan, uçları kırık veya düzensiz olan dişlerde) etmek için dişlerinize bir sıvı kompozit reçine materyali eklemekten oluşur. Malzeme, çevredeki dişlerinizin doğal rengi ile harmanlamak için çeşitli beyaz tonlarında bulunan plastik ve cam karışımıdır. Çok güçlüdür ve 5-7 yıl minimum olmak üzere 10 yıla kadar ömrü bulunan bir uygulamadır.

Hangi diş kusurları tamir edebilir?

Çatlaklar, kırıklar gibi çeşitli problemleri tedavi etmek için bonding uygulanabilir. diş lekeleri ve renk değişikliği; aşınmış dişleri uzatmak için kullanılabilir; diş şeklini değiştirmek; dişler arasındaki boşlukları veya boşlukları doldurmak içinde sıklıkla tercih edilen bir yöntemdir.

Tedavi sırasında bizi ne bekler?

Hızlı, kolay ve ağrısızdır. Diş hekiminiz dişi bonding tedavisine hazırlamak için önce temizler, daha iyi bir yapıştırma deneyimi için yüzeye asidik bir jel uygular. Daha sonra reçine türü bir malzemesi macunsu bir halde uygulanır ve şekillendirilir. Daha sonra özel bir kür lazer veya ışık kullanılarak sertleştirilir daha sonra hoş bir parlaklık elde etmek için cilalanır.

İşlem sırasında acı duyulur mu ve anestezi uygulanır mı?

İşleminin en büyük avantajı ağrısız ve acısız olmasıdır. Bu nedenle çoğu zaman lokal anestezi bile uygulanmaz.

Bonding işleminin artıları ve eksileri nelerdir?

Her türlü diş kliniğinde herhangi bir ek müdahaleye ihtiyaç bulunmadan yapılabilecek bir prosedürdür. Bu nedenle, tek bir ziyarette gerçekleştirilebilecek kolay ve nispeten düşük (diğer kaplama işlemlerine göre) maliyetli bir tedavidir. Diş yapısındaki küçük ancak estetik açıdan olumsuz etkiler yaratan bozuklukları düzeltmek için harika bir çözümdür. Daha kalıcı bir restorasyon yapmadan önce dişlerin gelişimini beklemek zorunda kalabilecek gençler için de idealdir. Normalde bu uygulama, kaplama veya kron gibi diğer bazı restorasyon teknikleri kadar uzun sürmez. Bununla birlikte, uygun bakım ile bonding uygulanmış bir diş yıllarca iyi görünmeye ve sağlıklı kalmaya devam edebilir.

Uygulamanın eksilerinden bahsetmemiz gerekirse bu tedavide uyguladığımız sıvı kompozit reçine zamanla leke tutabilir. Kron ve kaplamalar çok daha leke tutmaz özelliğe sahiptir. Kronlar ve kaplamalar kırılmaya karşı daha dirençlidir ve genellikle bondingten daha uzun süre dayanır.

Bonding işlemi uygulanmış dişler özel bakım gerektirir mi?

Pek değil… ama her diş gibi, her gün fırçalanmalı ve diş ipi kullanılmalı ve yılda iki kez diş hekimliğinde kontrol edilmelidir. Bonding uygulanmış dişlerde tütün kullanımından, kırmızı şaraptan ve kahveden lekelenebilir ancak normal dişlerden farklı olarak, bonding uygulanmış dişler beyazlatılamaz. Bu nedenle diş beyazlatma tedavilerini düşünüyorsanız, dişlerinize bonding uygulanmadan önce yaptırın.

Bonding uygulanan dişlerim dışardan farkedilir mi?

Prosedür sırasında kullanılan madde diğer dişleriniz ile uyumlu şekilde eşleşir. kompozit özelliklere sahip sentetik akrilik bir reçinedir. Bu malzemenin üzerinde çalışmak ve ideal renk için özelleştirilebilmek oldukça kolaydır. Bu bonding uygulamasını dişinizin renk tonuna göre şekillendirebileceğimiz ve kişiselleştirebileceğimiz anlamına gelir.

Tedaviyi planlamak ve uygulama için kaç ziyarete ihtiyacım olacak?

Genel olarak, işlem için sadece bir ziyaret gerekir. Kompozisyonu tedavi sırasında şekillendiririz.bu Bu nedenle bekleme süresi veya takip ziyaretlerine gerek yoktur. Dişlerinizde rahatsız olduğunuz sorunlu yerlerin fotoğraflarını bizler ile paylaşmanız tedavi öncesinde bu yönteminin sizin için uygun olup olmayacağı görüşümüzü sizler ile paylaşabilmemizi sağlar.

Bonding yapılması diş beyazlatma’ya engel midir?

Bonding tedavisi diş beyazlatma işlemi için engel oluşturmaz. Ancak bonding materyalleri beyazlama etkisi göstermemektedir. Hastanın diş rengi şikayeti mevcut ise öncelikli olarak bu tedaviyi alması önerilir.

Tedavi ile ilgili öncesi ve sonrası fotoğraflar için Dt.Sait Gezer Instagram sayfasını inceleyebilirsiniz.