Diş Beyazlatma Jeli Fayda Sağlar Mı?

Diş Beyazlatma Jeli Fayda Sağlar Mı?

Diş Beyazlatma Jeli, diğer diş beyazlatıcı market tipi ürünler gibi çokça tartışılan ve tüketicilerin rağbet gösterdiği bir üründür. Piyasada farklı markalar ile tüketicilere sunulan bu ürünler aslında “ev tipi diş beyazlatma” tedavisinde kullandığımız materyaller ile benzerlik göstermekle beraber güvenilirliği ve etkisi bakımından herhangi bir denetime tabi olmadığından bir çok olumsuz duruma da sebebiyet vermektedir.

Market, eczane ve e-ticaret sitelerinde çeşitli isim ve markalarda bir çok farklı diş beyazlatma jeli ürünü var. Bu ürünlerin bir kısmında şırınga yardımı ile diş yüzeyine sürülen jel kıvamında beyazlatıcı etkisi iddia edilen materyal bulunmaktadır. Bu jellerin içinde genellikle hidrojen peroksit, gliserin, sodyum bikarbonat, akrilat gibi kimyasal içerikler ve esanslar mevcuttur. Jellerin sürülmesi için bir ağızlık aparatı yada mavi ışık veren bir kaynağın bulunduğu paketler tüketiciye sunulur. Tüketicinin uygulamada kendi insiyatifine bırakıldığı bu tür ürünlerede karşılaşılan sorunları şöyle özetleyebiliriz;

  • Dişlerde beyazlama sağlamaması
  • Ağız içi dokulara ve diş etlerine zarar vermesi
  • Dişlerde kalıcı yada geçici hassasiyet bırakması
  • Kompozit dolgu ve diş minesinde doğal olmayan renkleşmeler
Diş Beyazlatma Jeli

Beklenilen diş beyazlığının sağlanmaması ve yaşanan diğer olumsuz durumlar genellikle diş hekimine başvuru ile sonlanıyor. Kullanılan etken maddelerin düşük seviyede bulunması, tüketicinin jeli diş eti ve ağız içine bulaştırması, dolgu ve diş yüzeylerinde farklı reaksiyonlar görülmesi sorunların ana sebepleri arasında gösterilebilir. Hastalarımızın sıklıkla profesyonel olarak kullandığımız ev tipi diş beyazlatma ürünleri ile diş beyazlatma jellerini karıştırdığını görüyoruz. Hastalarımıza verdiğimiz ev tipi diş beyazlatma kitleri profesyoneller için üretilmiş, içerikleri onaylanmış, kullanım şekilleri detaylı şekilde anlatılan ürünlerdir. Her hastamıza kitlerin kullanımları ile ilgili bir eğitim vererek yan etkileri ve olası sonuçları hakkında bilgilendirme sağlanır. Tüketicilerin danışmadan ve kontrolsuz olarak farklı materyalleri kullanması dişlerde kalıcı hasarlara ve memnuniyetsizliklere sebep olmaktadır.

Uyguladığımız diş beyazlatma tedavilerinin sonuçlarını Dt.Sait Gezer Instagram hesabından inceleyebilirsiniz. Ağız ve diş sağlığınız ile ilgili her hangi bir materyali kullanmadan önce mutlaka diş hekiminize danışınız. Bu yazı tamamen bilgilendirme amacıyla yazılmıştır.