Diş Parlatma

Diş Parlatma

Dişlerin olduğundan daha parlak bir görünüm alması herkesin ortak isteğidir. Diş hekimlerince periyodik diş taşı temizliği yapılmış, rutin diş ve ağız bakımı olan bir kişinin dişleri diğerlerine göre çok daha göz alıcı ve parlak olacaktır. Diş sağlığı ile ilgili hizmet sunan klinik yada hastanelerde “diş parlatma” isimli bir tedavi türü çoğunlukla bulunmaz.

Ancak diş taşı temizliği yada detertraj olarak tanımlanacak tedavinizde uygulanacak polisaj işlemi aslında dişlerin özel elektirikli bir fırça ve cila olarak tanımlanacak çeşitli aromalarda tatlandırılmış bir macun ile fırçalanmasıdır. Polisaj ingilizce “polish” yani” parlatma” anlamındadır.

Tüm diş yüzeylerine belirli bir dönme hızı ile fırça temas ettirilir ve uygulanan macun ile diş parlaklığı sağlanır. Ev tipi elektrikli diş fırçalarınızdan daha yüksek bir dönem hızı olduğundan etkisi daha yoğundur ve uzman bir hekim tarafından uygulanması bu nedenle önemlidir. Diş parlatma bu anlamıyla aslında evde bile elektrikli yada standart diş fırçalarınız ile katkı sağlayabileceğiniz bir işlemdir.

Diş taşı temizliği işlemi ile ilgili öncesi ve sonrası görüntüler için Dr.Sait Gezer Instagram hesabına göz atabilirsiniz.

Doğal Diş Parlatma Yöntemleri

Doğal yöntemlerle diş parlaklığı sağlayacak bir çok yöntem ve materyal (karbonat, adaçayı, çöven kökü, hindistan cevizi yağı v.b.) çeşitli bilgi kanalların da paylaşılmakla beraber dişinize, hekiminize danışmadan herhangi bir materyali veya yönetimi uygulamanız doğal olmayacaktır. Bununla beraber dişlerdeki istenmeyen lekelenmeleri önleyebilecek ağız duşları veya düzenli olarak kullanacağınız ağız sularıda olumlu etki sağlayacaktır.